Çukurova koşullarında bazı kışlık nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin tane verimi ve verim ile ilgili özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grain yield and yield components of some winter chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars under Çukurova conditions
- Tez No: 850526
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nohut; kuru fasulyeden sonra dünyada en fazla tarımı yapılan yemeklik tane baklagil bitkisidir. Bu çalışma Çukurova koşullarında 12 kışlık nohut çeşidinin bazı önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında 2021/2022 yetiştirme yılı Kasım ayı ortasında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada ele alınan çeşitlerde çıkış süresi, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitki başına tane ağırlığı, 100 tane ağırlığı, birim alan tane verimi, ham protein oranı saptanmıştır. Ayrıca çeşitlerde antraknoz'a dayanıklılık gözlemleri yapılmıştır. Araştırmada çıkış süresi dışında kalan özellikler bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. En düşük tane verimi 180.4 kg/da ile Botan çeşidinde, en yüksek tane verimi ise 259.9 kg/da ile Cevdetbey98 çeşidinde elde edilmiştir. Bu araştırmanın yürütüldüğü koşullarda, orta iri taneli, antraknoza toleranslı, makineli hasada uygun, verimi yüksek Cevdetbey98 Aksu, Ilgaz, Aslanbey ve Arda çeşitleri, Çukurova bölgesinde ümitvar kışlık nohut çeşitleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chickpea is the most cultivated pulses after dry beans in the world. The aim of present study was to determine the some important agronomical and morphological characteristics of 12 winter chickpea cultivars under Çukurova conditions. The research was arranged in randomized blocks experiment design with 3 replications in University of Çukurova, Faculty of Agriculture, Field Crop Department in mid November of 2021/2022 growing year. In present study, emergence duration, flowering duration, maturity duration, plant height, first pod height, number of main branch per plant, number of pods per plant, number of grain per plant, 100-grain weight, grain weight per plant, harvest index, grain yield in chickpea cultivars were investigated. Also, anthracnose observation was made in the cultivars. At the result of study, differences among the cultivars for investigated traits of the cultivars except for emergence duration were found to be statistically significant. In this research conditions, the lowest grain yield was found in Botan with 184 kg/da while the highest grain yield was obtained from Cevdetbey98 with 259.9 kg/da, Cevdetbey98, Aksu, Ilgaz, Aslanbey and Arda which are tolerant to anthracnose and highly yielding and suitable to machine harvesting were found to be as promising winter chickpea cultivars in Çukurova region.