Depremde hasar gören yapıların güçlendirilmesi
Strengthening of buildings damaged at the earthquake
- Tez No: 135619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ DEPREMDE HASAR GÖREN YAPILARIN GÜÇLENDİRİLMESİ MUSTAFA SERHAT KORLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin R. YERLİ Yıl : 2003, Sayfa : 109 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Hüseyin R. YERLİ Yrd.Doç.Dr. H. Murat ARSLAN Yrd.Doç.Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN Tüm yapılar yük etkisi ile şekil değiştirirler. Bu şekil değiştirmeler eğer yükler belli değerlerin altmda ise elastiktir. Yükler büyük olduğu zaman özellikle deprem gibi durumlarda yapı rij itliğini ve dayanımını kaybeder ve hasarlar oluşur. Bu tez çalışmasında, ilk önce depremlerin yapıda oluşturduklan hasarlar, hasar derecesinin tespiti ve güçlendirme yöntemleri ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra betonarme yapıların güçlendirilmesi ile ilgili çözümler ^sunulmuştur. Bu çalışmada betonarme yapıların güçlendirilmesi için perde duvar ile takviye kullanılmıştır. Bu yöntemde yapının ölü duvarları yerine perde duvar takviyesi ile yeni elemanlar oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda yapıda bulunan hasarlı ve kesitleri yetersiz olan kolonlar, kirişler, perdeler ve temel sistemi lokal veya genel olarak güçlendirilir. Değişik perde düzeni için sistem STA4CAD paket programı yardımıyla çözülerek bu elemanlara gelen kesit tesirleri çizelgeler halinde sunulmuştur. Sonuç kısmında güçlendirme için yapılacak genel çalışma verilerek statik sistem için seçilecek en uygun güçlendirme modeli verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Güçlendirme, Hasarlı Yapı, Güçlendirme Teknikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS STRENGTHENING OF BUILDINGS DAMAGED AT THE EARTHQUAKE MUSTAFA SERHAT KÖRLÜ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Hüseyin R. YERLÎ Year : 2003, Pages : 109 Jury: Assist. Prof Dr. Hüseyin R. YERLİ Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN Assist. Prof. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN All structures deform under loading effect. In case of service loads, structures behave elastically. If loads are high, especially earthquake loads, structures lose their strength and stiffness and deformations occur. The literature review related to damaged, degrees of damage and the strenghtening methods of reinforced concrete buildings. In order to improve damaged buildings are presented. The strengthening methods are given for beams, colums, shear walls and base systems. In this study, for strengthening the reinforced concrete buildings, adding shear walls method is used. At this method new elements can be formed with replacing the dead walls to the shear walls. By doing this way, colums, bears, shear walls and base systems are strengthened locally or globally. Different shear wall systems are solved by a sing the commercial computer software package namely STA4CAD. The results of analysis are presented in tables. In lights of the results of analysis the most suitable model for reinforced concrete buildings is proposed in the last section. Key words : Strengthening, Damaged Buildings, Strengthening Technics II