Sık dikim sisteminde, bazı yeni elma çeşitlerinde seyreltme uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects thinning applications at high density planting system, on the yield and quality of some new apple cultivars for our country
- Tez No: 135646
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma 2001-2002 yıllan arasında Ulukışla ilçesinde Baler Ziraat İşletmesine ait elma bahçelerinde yürütülmüştür. Bu çalışmada, sık dikim sisteminde M9 klon elma anacı üzerine aşılı iki yaşlı Galaxy, Bright'n Early, Scarlet Spur, Oregon Spur,, Granny Smith ve Fuji elma çeşitleri üzerinde seyreltmede yaygın olarak kullanılan NAA'nın 5,10 ve 15 ppm'lik konsantrasyonları ile elle seyreltme yöntemi uygulanmıştır. Elle seyreltme uygulaması ve NAA uygulamalarının 15 ppm'lik konsantrasyonu, Galaxy, Bright'n Early, Scarlet Spur, Oregon Spur ve Granny Smith çeşitlerinde seyreltme etkisi ve meyve ağırlığı, meyve boyutları gibi kalite özellikleri üzerine en iyi sonuçlan vermiştir. Diğer taraftan Fuji çeşidinde ise, 5 ppm NAA uygulaması seyreltme oranını, meyve ağırlığı ve meyve boyutlan gibi kalite özelliklerini arttırmıştır. Anahtar Kelimeler : Elma Çeşitleri, Seyreltme, Sık Dikim, Verim, Kalite
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Baler Agricultural Farm in Ulukışla Town between 2001 and 2002 years. In this study, 5, 10 and 15 ppm concentrations of NAA which is widely used for thinning and hand thinning methods were applied to Galaxy, Bright'n Early, Scarlet Spur, Oregon Spur, Granny Smith and Fuji on grafted M9 rootstock at high density planting system. Best results were obtained hand thinning application and 15 ppm concentrations of NAA applications on the tliinning effect and quality characteristics such as fruit size, fruit weight of Galaxy, Bright N Early, Scarlet Spur, Oregon Spur and Granny Smith cultivars. Otherwise, 5 ppm concentrations of NAA applications increased thinning effect and quality characteristics such as fruit weight, fruit size of Fuji cultivar. Key Words : Apple Cultivars, Thinning, High Density, Yield, Quality