Naringinaz enzimi kullanılarak altıntop suyundaki acılığın giderilmesi
Debittering of grapefruit juice by using naringinase
- Tez No: 135673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ NARİNGİNAZ ENZİMİ KULLANILARAK ALTINTOP SUYUNDAKİ ACILIĞIN GİDERİLMESİ ZUHAL CEVİKER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Yr& Doç. Dr. Ümit ÜNAL Yd: 2003, sayfa: 39 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ümit ÜNAL Doç. Dr. Turgut CABAROGLU Doç. Dr. İlyas DEHRİ Bu çalışmada Marsh Seedless ve Rio Red çeşidi altıntoplardan elde edilen meyve sularında naringinden kaynaklanan acılığın giderilmesi için naringinaz enzimi kullanılmıştır. 0.25, 0.50, 0.75 ve 1.00 g/L oranlarında enzim ilave edilmiş altıntop sulan 25, 35 ve 40 °C'lerde 6 saat süreyle inkübe edilmiş ve inkübasyon süresince naringin miktarı izlenmiştir. Deneme bulgularından çıkarılacak sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: - Genel olarak her iki çeşitte de sıcaklık, inkübasyon süresi ve kullanılan enzim miktarı arttıkça naringin miktarı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESİS DEBITTERING OF GRAPEFRUIT JUICE BY USING NARINGINASE ZUHAL ÇEVİKER DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor: Asst. Proff Dr. Umit UNAL Year: 2003, Pages: 39 Jury : Assist. Prof. Dr. Ümit ÜNAL Assoc. Prof. Dr. Turgut CABAROGLU Assoc. Prof. Dr. Hyas DEHRI This research was undertaken to investigate debittering of grapefruit juice of Marsh Seedless and Rio Red by naringinase. The experiments were carried out by using various enzyme concentrations (0.25* 0.50, 0.75 and 1.00 g/L), temperatures (25, 35 and 40 °C) and incubation times (2, 4, and 6 h). During the experiments the decrease in naringine was monitered. The following conclusions can be drawn from the experimental results: - In general, the amount of naringine decreased with increasing temperature, amount of enzyme employed and incubation time. - The highest naringine removal was obtained with an enzyme concentration at 40 °C in 6 hours.