Turunçgillerde zamklanma hastalığı (Phytophthora citrophthora (Smith ve Smith) Leonian)'na karşı alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması
Investigation of alternative control measures against (Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian cause of gummosis and brown rot disease on citrus
- Tez No: 135756
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz DOKTORA TEZİ TURUNÇGİLLERDE ZAMKLANMA HASTALIĞI (Phytophthora citrophthora (SMİTH VE SMİTH) LEONİAN)'NA KARŞI ALTERNATİF MÜCADELE YÖNTEMLERİNİN ARAŞTIRILMASI Ercan CANIHOŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Yıl : 2003, Sayfa: 105 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Prof. Dr. Nüket ÖNELGE Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ Prof. Dr. Özden ÇINAR Yrd. Doç. Dr. İsmail ÇİMEN Bu çalışmada, turunçgillerde zamklanma hastalığı {Phytophthora citrophthora (Smith ve Smith) Leonian)'na karşı alternatif mücadele yöntemleri olarak fosforöz asit, salisilik asit, Glomus clarium mikorizal fungus ve turunçgil Exocortis Viroidi (CEVd) uygulamalarının etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Fosforöz asit ve salisilik asitin, etmenin miselyal gelişimi ve inokulum kaynağı olan sporangium üretme gücünü engellemede oldukça etkili bulunmuşlardır. Bu yönleriyle fungisidal madde olarak değerlendirilebilirler. Etmenin gövde ve kök enfeksiyonlarında fosforöz asit önemli etkiler sağlarken, salisilik asit yeterli etkiyi göstermemiştir. G. clarium' un kök enfeksiyonlarını engellemedeki başarısı çok tatminkar olmamakla birlikte, önemli bir alternatif olarak değerlendirilmesi gerekir. CEVd zayıf ırkı, gövde enfeksiyonlarında önemli bir etki sağlamıştır ve tüplü fidan yetiştiriciliğinde kullanımı önemsenmelidir. Anahtar Kelimeler : Phytophthora citrophthora, Turunçgil, Dayanıklılığın teşviki, Mikoriza, Fosforöz asit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS INVESTIGATION OF ALTERNATIVE CONTROL MEASURES AGAINST Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian CAUSE OF GUMMOSIS AND BROWN ROT DISEASE ON CITRUS Ercan CANIHOŞ DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCffiNCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Year : 2003, Pages: 105 Jury : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Prof. Dr. Nüket ÖNELGE Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ Prof. Dr. Özden ÇINAR Asst. Prof. Dr. Ismail ÇİMEN The main goals of this study were determine of the effectiveness of phosphorous acid, salicylic acid, Glomus clarium mycorrhizal fungus, and Citrus Exocortis Viroid weak race against Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian cause of citrus gummosis. Phosphorous acid and salicylic acid were found effective to inhibit mycelia growth and sporangia produce of the pathogen, and they can be used as fungicidal chemicals according to their in vitro effects.Salicylic acid was not showed good enough effect on stem and root infections of the pathogen while it was obtained high effect levels on phosphorous acid testing. Although G. clarium was not found very successful to inhibit lesion growth on stem and roots of the seedlings, it has to take into consideration as an important alternative control measure against the pathogen. CEVd weak race was found effective with quite high level to inhibit stem lesions, and its use has to be consider important in citrus nurseries. Key Words : Phytophthora citrophthora, Citrus, Induced resistance, Mycorrhiza, Phosphorous acid 11 rrm