Doğu Akdeniz Bölgesinde turunçgil sulama kaynaklarında zamklanma hastalığı etmeni (Phytophthora citrophthora) (Smith and Smith) leonian'nın araştırılması
- Tez No: 77130
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ DOĞU AKDENİZ BÖLGESİ'NDE TURUNÇGİL SULAMA KAYNAKLARINDA ZAMKLANMA HASTALIĞI ETMENİ (Phytophthora citrophthora (Smith ve Smith) Leonian)'NİN ARAŞTIRILMASI Ercan CANIHOŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Yıl : 1998, Sayfa : 40 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR : Prof. Dr. Mehmet BİÇİCİ :Doç.Dr.Ali ERKILIÇ Bu çalışmada, tohum, toprak ve su ile taşınabilen zamklanma hastalığı etmeni {Phytophthora citrophthora (Smith ve Smith) Leonian)'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nde bulunan turunçgil bahçelerinin sulanmasında kullanılan su kaynaklarında ve drenaj kanallarında varlığının tesbiti ve inokulum tiplerine göre propagül sayısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Etmenin var olup olmadığının belirlenmesi için meyve ve yaprak taraklama yöntemleri kullanılmış ve örneklenen 13 kanal 2 havuz, 2 kuyu ve 4 drenaj kanalından 10 kanal, 2 havuz ve drenaj kanallarının tamamı etmenle bulaşık bulunmuştur. Örnekleme yapılan kuyuların hiçbirinden etmen izole edilmemiştir. Propagül tiplerine göre etmenin yoğunluğunun belirlenmesinde, sporangiumlar için 30um delik çaplı; zoosporlar için 8 um delik çaplı filtreler (Millipore Corp. Inc. Monofilament nylon cloth) kullanılmıştır. 500 ml su örneğinde en fazla 4 sporangium veya 7 zoospor bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Phytophthora citrophthora, Turunçgil, Sulama suyu, Drenaj, Sporangium ve Zoospor
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS INVESTIGATION OF Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian CAUSE OF CITRUS GUMMOSIS AND BROWN ROT DISEASE IN IRRIGATION WATER OF CITRUS AREAS IN THE EAST MEDITERRANEAN REGION OF TURKEY Ercan CANIHOŞ DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Year : 1998, Pages : 40 Jury : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR : Prof. Dr. Mehmet BİÇİCİ :Doç.Dr.Ali ERKILIÇ The main goals of this study were to investigate of Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian cause of citrus gummosis and brown rot disease in irrigation water of citrus areas and drainages in the East Mediterranean Region, and to determine of its population density according to propagule types in the same sources. Lemon fruits and Rough Lemon (Citrus jamhiri) leaves were used as traps to find out whether irrigation water sources and drainages had been contaminated with P. citrophthora or not. 10 canals, 2 reservoir and all drainages were found contaminated with the fungus from 13 canals, 2 reservoirs, 2 wells and 4 drainages sampled. P. citrophthora was isolated from any of the wells. To determine of P. citrophthora population density according to propagule types, 30 and 8 um pore size filters (Millipore Corp. Inc. monofilament nylon cloth) were used to bait sporangia and zoospores, respectively. Maximum 4 sporangia or 7 zoospores were obtained in 500 ml water sample. Key Words : Phytophthora citrophthora, Citrus, Irrigation Water, Drainage, Sporangium and Zoospore II