Doğu Toroslarda devoniyen karbonifer sınırının Brachiopod faunasına dayalı incelenmesi
Investigation of devonian-carboniferous transition in the Eastern Taurides by means of Brachiopod fauna
- Tez No: 135775
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, Doğu Toroslarda Saimbeyli (Adana) ilçesine bağlı Naltaş ve Himmeüi Köyü yörelerinde görülen Devoniyen-Karbonifer geçişi ve geçişi belgeleyen brachiopod faunasının incelenmesi ile ilgilidir. Bu amaçla stratigrafik, paleocoğrafik ve paleontolojik incelemeler yapmak üzere seçilen üç yerdeki ölçülü stratigrafik kesitte örnek alımı yapılmıştır. Alman toplam 141 örnekten elde edilen brachiopod örnekleri tanımlanmış ve onların biyostratigrafik konumlarına dayanarak D-C sınırı belirlenmiştir. Paleontolojik incelemeler sonucu 3 1 cins ve 36 brachiopod türü belirlenmiş, sistematik olarak tanımlanmış ve fotoğraflanmıştır. Schizophoria, Leptagonia, Mesoplica, Whidbornella, Araratella, Cleiothyridina ve Eohrachythyris cinslerine ait 7 yeni tür tanımlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Brachiopod, Toroslar, D-C geçişi, Devoniyen ve Karbonifer. I
Özet (Çeviri)
This study concerns with brachiopod fauna of the Devonian-Carboniferous transition around Naltaş and Himmetli villages (Saimbeyli-Adana) in the Eastern Taurides. By the stratigraphic, paleogeographic and paleontologic purposes, three stratigraphic sections were measured and sampled. Brachiopod specimens obtained from 141 rock samples are identified and described. The boundary between Devonian-Carboniferous is determined basing on their stratigraphic distribution. 31 genera and 36 species of brachiopoda are identified, systematically described and photographed. 7 new species belonging to the genera Schizophoria, Leptagonia, Whidbornella, Araratella, Mesoplica, Cleiothyridina and Eobrachythyris are described. Key Words : Brachiopoda, Taurus, D-C transition, Devonian and Carboniferous. II