Palynostratigraphy of the middle devonian-lower carboniferous successions in the central and eastern taurides, Turkey
Orta ve doğu toroslarda orta devoniyen-karbonifer istifinin palinostratigrafisi
  1. Tez No: 824352
  2. Yazar: TUBA AYDIN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışma Orta ve Doğu Toroslardaki Orta Devoniyen- Alt Karbonifer istiflerinin palinostratigrafisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, Toroslarda Gümüşali Formasyonu, Yarıcak Formasyonu, Şafaktepe Formasyonu, Gümüşali Formasyonu ve Ziyarettepe Formasyonları' nın yüzeyleme yaptıkları, üç farklı lokasyondan altı adet kesit ölçümü yapılmıştır. Elde edilen paleontolojik veriler, Toroslarda Orta Devoniyen-Erken Karbonifer zaman aralığında oniki biyozon tanımlanmıştır. Buna göre; Geminospora lemurata aralık zonu, Samarisporites triangulatus aralık zonu, Chelinospora concinna aralık zonu, Lophozonotriletes media aralık zonu, Auroraspora pseudocrista aralık zonu, Grandispora famenensis aralık zonu, Rugospora flexuosa aralık zonu, Apiculiretusispora verrucosa aralık biyozonu, Knoxisporites literatus aralık zonu, Indotriradites explanatus aralık zonu, Verrucosisporites nitidus aralık zonu and Densosporites variomarginatus aralık zonu tanımlanmıştır. Densosporites variomarginatus'un ilk görülmesi ile muhtemel Devoniyen-Karbonifer sınırı belirlenmiştir. Birçok Devoniyen-Karbonifer sınırı çalışmasında gözlemlenen, pozitif Hangenberg δ13Ccarb değişimi Ziyarettepe formasyonu içinde gözlemlenmiştir. Naltaş-3 kesitinde sekans stratigrafik çalışmalar da yapılmıştır. Buna göre, kesitin altından üstüne doğru, yüksek düzey sistem izi (HST) ile başlayan çökelim, bir sellenme yüzeyi ile transgresif sistem izi (TST) ile devam etmiş ve çökelim sistemi yüksek düzey sistem izi ile devam etmiştir. Palinofasiyes çalışmaları kantitatif olarak yapılmıştır. Buna göre P1 ve P2 olarak iki palinofasiyes tanımlanmıştır. P1 palinofasiyesi karasal etkinin hakim olduğu sığ denizel çökelim ortamını işaret ederken, P2 ise, P1'e göre nispeten denizel etkinin arttığı bir çökelim ortamında işaret etmektedir. Stratigrafik öneme sahip Retispora lepidophyta' nın örneklerdeki bolluğu dikkat çekmektedir. Yine önceki çalışmalarda da ortaya konulan, R. lepidophyta' nın morfolojik değişimleri bu çalışmada da kaydedilmiştir. Bu morfolojik değişimlerin Aratrisporites saharaensis ile ilişkisi de bu çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to build a palynostratigraphical framework for the Middle Devonian-Lower Carboniferous sediments from the Central and Eastern Taurides. For this aim, six sections from three different localities comprising sediments of the Gölboğazı, Yarıcakyayla, Şafaktepe, Gümüşali and Ziyarettepe formations were measured and studied. Based on the data, twelve interval zones were determined: Geminospora lemurata interval zone, Samarisporites triangulatus interval zone, Chelinospora concinna interval zone, Lophozonotriletes media interval zone, Auroraspora pseudocrista interval zone, Grandispora famenensis interval zone, Rugospora flexuosa interval zone, Apiculiretusispora verrucosa interval zone, Knoxisporites literatus interval zone, Indotriradites explanatus interval zone, Verrucosisporites nitidus interval zone, and Densosporites variomarginatus interval zone. The Devonian-Carboniferous boundary was tentatively placed based on the first occurrence of Densosporites variomarginatus in the Naltaş-3 Section. Globally recorded 'positive Hangenberg isotopic excursion' of δ13Ccarb was also determined within the Ziyarettepe Formation. A sequence stratigraphic approach was carried out in the Naltaş-3 Section. From the bottom to the top, HST, TST and HST were identified and a local sequence boundary above the Devonian-Carboniferous boundary was recorded. A quantitative palynofacies study was carried out from the D-C boundary interval in the Naltaş-3 Section. Based on the distribution of organic matter and palynomorphs, P1 and P2 palynofacies were determined. P1 palynofacies indicates shallow marine depositional condition with high terrestrial impact, P2 palynofacies indicates a rather increasing marine influence in the depositional environment. In the Naltaş-3 Section, Retispora lepidophyta dominated the palynomorph assemblage. Morphological changes of R. lepidophyta was also recorded and its relationship with Aratrisporites saharaensis was proposed.