Cingöz formasyonu (Adana kuzeyi) türbidit kumtaşlarının ağır mineral analizi ve provenansı
Heavy mineral analysis and provenans of turbidite sandstones of cingöz formation (N.Adana)
  1. Tez No: 65363
  2. Yazar: İSAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
IX öz Adana Baseni kuzey kesimlerinde (Karaisalı, Meydan Yayla, Eğner, Catalan) yüzeyleyen ve Langiyen-Serravaliyen zaman aralığında çökelmiş olan Cingöz Formasyonuna ait iki adet denizaltı yelpazesinin ağır mineral içeriği ve provenansı ilk defa bu çalışma ile gerçekleştirilmiştir. Yelpaze kumtaşlarının, ana petrografik bileşenler açısından büyük farklılıklar göstermemesine karşın özellikle yelpazelerin kaynağa yakın kesimlerinde, ağır mineral dağılımı ve bileşimi açısından, önemli farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Batıdaki yelpaze kumtaşları daha az ve daha duraylı; doğudaki yelpazenin ise özellikle kaynağa yakın kesimlerinde daha fazla ve duraysız minerallerce (olivin, serpantin, piroksen, epidot, amfibol vb.) zengin olduğu belirlenmiştir. Her iki yelpazeye ait kumtaşlarının ağır mineral dağılımının; kaynaktan uzaklaştıkça benzer bir ağır mineral dağılımına sahip olduğu gözlenmiştir. Ağır minerallerin büyük çoğunluğunu manyetit ve kromit gibi opak mineraller oluşturmaktadır. Yelpazelerin kuzeyinde yeralan Karsantı ve Gildirli formasyonları kumtaşlarının, ağır mineral dağılımları, güney kesimlerinde yer alan denizaltı yelpazelerinin kumtaşları ile uyumluluk sunmaktadır. Sonuç olarak; doğu yelpazenin, batı yelpazeye göre paleotopoğrafyası daha yüksek ve tektonik yönden daha aktif bir kaynak alandan, daha güçlü akıntılarla türemiş olduğu ve bu iki yelpazenin tüm petrografik benzerliklerine rağmen provenanslarının farklı olduğu tespit edilmiştir. Türkçe Anahtar Kelimeler 1- Cingöz Formasyonu 2- Ağır Minare! Ter 3- Provenans 4- Denizaltı Yelpaze 5- Petrofasiyes
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heavy mineral contents and provenance of Langhian-Serravalien aged Cingöz submarine fans located in the northern part of the Adana Basin (areas between Karaisalı, Meydan Yayla, Eğner, Catalan ). Although the main petrographical similarities, these submarine fans display important differences in heavy mineral content especially in proximal parts. Western fan contains less quantity of more stabile heavy minerals while eastern fan more quantity of less stabile heavy minerals (olivine, serpentine, epidote, pyroxene and amphibole etc.). Heavy mineral contents are similar in the distal parts of both western and eastern submarine fans. The samples from Gildirli and Karsanti formations display similar heavy mineral contents with submarine fans while are located (south) in front of Gildirli and Karsanti area. Although the petrographical similarities between these submarine fans, they have been derived from different source and provenance and Eastern fan has been derived with high density currents from a tectonically active and paleotopographically high provenance area rather then western fan. Tnpilizce Anaht?*- Kelimeler 1- Cingöz Formation 2- Heavy Minerals 3- Provenans 4- Submarine Fan 5- Petrofacies