Kırkgöz kaynağı (Antalya)'nda yaşayan Aphanius mento Heckel in:Russegger, 1843)'nun beslenme, büyüme ve üreme özelliklerinin araştırılması
An Investigation of features feeding, growth and reproduction of Aphanius mento Heckel in:Russegger, 1843) in spring of Kırkgöz (Antalya)
  1. Tez No: 135808
  2. Yazar: SALİM SERKAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
m ÖZET Bu araştırmada, Kırkgöz Kaynağı (Antalya)' ndaki Aphanius mento (Heckel in: Russegger, 1 843) populasyonunun yaş, eşey, ağırlık ve boy dağılımları, boy - ağırlık ilişkisi, Von Bertalanffy büyüme denklemi parametreleri, kondisyon faktörü, üreme özellikleri (üreme zamanı, gonadosomatik indeks değeri, yumurta verimliliği (fekondite) - toplam boy, yumurta verimliliği (fekondite) - vücut ağırlığı, yumurta verimliliği (fekondite) - gonad ağırlığı ilişkisi, yumurta çapı), oransal büyüme değerleri ve sindirim kanalı içerikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, göz büyüklüğü 1-2 mm olan tül ağdan yapılmış ığrıp ile yakalanan 654 adet Aphanius mento incelenmiştir. Yakalanan örneklerin % 52,29' u dişi, % 47,71' i erkek bireylerden oluşmaktadır. Örneklerin yaş grupları 0 - VII, ağırlıkları 0,09 - 17,56 g ve boyları 0,4 - 8,78 cm arasında değişmiştir. Populasyonunun boy - ağırlık ilişkisi ve Von Bertalanffy büyüme denklemi parametreleri sırasıyla, W = 0,0626 * L 2'3348 (r= 0,8655), Lt = 23,51[l-e-°'041(t+2'9049)] ve Wt = 786,25 [1 - e -°'002 ( ' + °'200) ] 2'3348 şeklinde bulunmuştur. Populasyonun gonadosomatik indeks değeri mayıs ayında en yüksek değerde iken aralık ayında en düşük seviyededir. Üreme dönemi mayıs - temmuz ayları arası olarak belirlenmiştir. Populasyonun ortalama yumurta verimliliği (fekonditesi) 228,48 ± 32,59 ve ortalama yumurta çapı 1034,78 ± 50,26 \ı olarak belirlenmiştir. Ortalama kondisyon ise 2,55 ±0,18 olarak hesaplanmışta. ANAHTAR KELİMELER: Kırkgöz Kaynağı (Antalya), Aphanius mento, Büyüme Özellikleri, Üreme Özellikleri, Kondisyon Faktörü
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this paper,age, sex, weight and lenght compositions, the relationships of lenght - weight, Von Bertalanffy growth formula, condition factor, some reproduction characterictics (spawning period, gonadosomatic index, fecundity, the fecundity - length, the fecundity - weigth and the fecundity - gonad weigth relationships, egg diameter), the relative growth values and content of digestive duct of Aphanius mento (Heckel in: Russgger, 1843) were determined in Spring of Kırkgöz (Antalya). With this aim, a total of 654 Aphanius mento caught with seine nets that was made up of tullenets of mesh sizes (1-2 mm) were investigated. The sex rations of the sample were 52.29% for female and 47.71% for male. The age groups, weights and fork lenghts of the samples varied between 0 and VII age, 0.09 and 17.56 g, 0.4 and 8.78 cm, respectively. The relationships of lenght - weigth and Von Bertalanffy growth formula were found to be, W = 0.0626 * L23348 (r = 0.8655), Lt = 23.51[l-e-0041(t+2-9049)] and Wt = 786.25 [1 - e ~°002 ( ' + ° 200) ] 2 3348 respectively. The gonadosomatic index was found to have a maximum value in may and a minimum value in december. Spawning occurs between may and July. The average fecundity of population and average egg diameter were found to be 228.48 ± 32.59 and 1034.78 ± 50.26 \i, respectively. The mean condition factor was calculated to be 2.55±0.18. KEY WORDS: Spring of Kırkgöz (Antalya), Aphanius mento, Growth Characterictics, Reproduction Characterictics, Condition factor