Isparta ili Alticinae (Coleoptera:Chrysomelidae) türlerinin ekofaunası
Ecofauna of the Alticinae (Coleoptera:Chrysomelidae) species in Isparta
  1. Tez No: 135809
  2. Yazar: EBRU GÜL ÇİLBİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Araştırma alanı olarak seçilen İsparta ili merkez ve ilçelerinden, 2002-2003 yıllarında toplanan Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae) türleri, bazı ekolojik verilerle birlikte faunistik açıdan incelenmiştir. Alandan, Alticinae altfamilyasına bağlı 14 cinse ait toplam 85 tür ve 2 alttür tespit edilmiştir. Bunlar arasında Phyllotreta ganglbaueri Heikertinger, 1909, Longitarsus corynthius corynthius (Reiche et Saulcy, 1858), L. onosmae Peyerimhoff, 1911, L. pulmonaria Weise, 1893 ve Dibolia numidica Doguet, 1972 türleri Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yapılan literatür incelemeleri 50 türün de İsparta'dan daha önce kaydının olmadığını göstermiştir. Çalışmada saptanan türlerin her birinin kısaca önemli diyagnostik karakterleri verilmiş, bilinen Dünya ve Türkiye dağılışlarına yenileri eklenerek tekrar gözden geçirilmiştir. Ekolojik veri olarak, türlerin tespit edilebilen konak bitkileri ve kişisel gözlemlere dayalı habitat bilgileri eklenmiştir. Elde edilen veriler ilgili grafik ve tablolarla zoocoğrafik ve ekolojik açıdan sonuç kısmında tartışılmıştır. Ayrıca her bir türün aedeagus ve spermateka fotoğrafları indeks şeklinde sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Alticinae, İsparta, fauna, ekoloji, konak bitki
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae) species collected from İsparta and adjacent areas in 2002-2003, have been faunistically investigated with some additional ecological datas. Consequently, a total of 85 species and 2 subspecies belonging to 14 genera of the subfamily Alticinae have been presented. Among them; Phyllotreta ganglbaueri Heikertinger, 1909, Longitarsus cotynthius corynthius (Reiche et Saulcy, 1858), L. onosmae Peyerimhoff, 1911, L. pulmonaria Weise, 1893 and Dibolia numidica Doguet, 1972 are new records for the fauna of Turkey. According to the literatures, it was determined that 50 of the species were not reported from İsparta previously. The general range of all species with their known and predicted distribution in Turkey are included, as well as some important diagnostic features. Habitat and food plant information were also given as ecological datas based on personal observations. An ecological and zoogeographical discussion of findings is provided with related graphic and tables. In addition, aedeagus and spermatecha photos for each species are indexed. KEY WORDS: Alticinae, İsparta, fauna, ecology, food plant