Isparta-Dereboğazı tüflerinde donma-çözülme periyotlarının fiziko-mekanik davranışlarına etkisi
The Effect freezing-thawing cycles of Isparta-Dereboğazı tras on the physico-mechanical behaviours
- Tez No: 135819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, İsparta - Antalya karayolunun 11. km' sinde Dereboğaa mevkiinde yataklanan ve inşaat sektöründe yapıtaşı ve kaplama taşı olarak oldukça yaygm bir şekilde kullanılmakta olan trasın, fiziko - mekanik özelliklerinin donma - çözülme çevrimlerinden nasıl etkilendiği incelenmiştir. Trasın duraylılığı önemli olduğundan, donma - çözülme periyotlarının fiziksel ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. İncelenen fiziksel ve kimyasal özellikler ise görünür porozite, ağırlıkça ve hacimce su emme, birim hacim ağırlık, P - dalga hızı, tek eksenli basınç dayanımı, nokta yükü dayanım indeksi, Brazilian çekme dayanımı ve disk makaslama indeksidir. Numunelerin başlangıç fiziksel ve mekanik özellikleri belirlendikten sonra, hazırlanan tüm tras örnekleri donma - çözülme işlemine tabi tutulmuşlardır. Her 5 donma - çözülme periyodundan sonra tras numunelerinin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Donma - çözülme testleri 55 periyoda kadar uygulanmıştır. Sonuçta, fiziksel özelliklerdeki değişimin 10. periyottan sonra daha hızlı olduğu ve benzer trendin mekanik özelliklerde de 25. periyottan sonra gözlendiği görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Tras, donma - çözülme, fiziksel özellikler, mekanik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In t his s tudy, t he e ffects o f freezing - t hawing c ycles o n p hysical a nd mechanical properties of tras whichare widely used as building stone and covering material, located at Dereboğazı region on 1 1 km of İsparta - Antalya highway. Since the durability of tras is important, hence the effects of freezing - thawing cycles on certain physical and mechanical properties has been investigated. The investigated properties are unit volume weight, water absorption at atmosphere pressure by volume and weight, apporant porosity, P - wave velocity, unaxial compressive s trength, p oint 1 oad i ndex, B razilian t ensile strength and block punch index. All prepared tras samples subjected to freezing - thawing treatment, after their the initial physical and mechanical properties determined. After every 5 freezing - thawing cycles, the physical and mechanical properties of tras were determined. Up to 55 cycles of freezing - thawing was used. Finally, the results indicates that the change in the physical properties are faster after 10 cycles whereas the similar trend was observed for mechanical properties after 25 cycles. KEY WORDS: Tras, freezing - thawing, physical properties, mechanical properties.