Acıgöl ve Burdur gölleri arasındaki bölgenin sismotektonik özellikleri
Seismotectonic characteristics between region of the Acıgöl and Burdur lakes, Southwest-Turkey
- Tez No: 135834
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill ÖZET Çalışma bölgesi Burdur ve Acıgöl arasında kalan bölgeyi kapsar. Bu bölgede yeralan kaya birimlerini otokton ve allokton olmak üzere iki ana grup içinde toplamak mümkündür. Yöredeki otokton birimler daha çok Eosen ile Kuvaterner arasında yeralan kırıntılı tortullardan oluşmaktadır. Çalışma bölgesinde yeralan otokton birimler, alttan üste doğru, Eosen yaşlı Kayıköy formasyonu, Oligosen yaşlı Başmakçı formasyonu, Pliyosen yaşlı Burdur formasyonu ile en üstte bulunan Kuvaterner yaşlı alüvyonlardan ve yamaç döküntülerinden meydana gelmektedir. Kayıköy formasyonu egemen olarak kumtaşı-şeyl ardalanmasından oluşan türbidit tortullardan ve kireçtaşı ara düzeylerinden yapılıdır. İsparta çevresinde alttaki Geç Kretase yaşlı karbonat kayaları uyumsuz olarak üstleyen Kayıköy formasyonu, Başmakçı formasyonuna ait Oligosen yaşlı tortullar tarafından çoğu yerde paralel uyumsuzluklarla çevrelenir. Başmakçı formasyonu egemen olarak molas fasiyesinde depolanmış olan yersel iyi pekleşmiş kaba taneli çakıltaşı, kumtaşı ve çamurtaşı bileşenlerinden oluşur. Yöredeki Kuvaterner oluşukları daha çok yamaç döküntüleri ile Acıgöl çöküntüsünü dolduran alüvyonlar ve eski evaporitik göl tortullarından yapılıdır. Çalışma bölgesinin genellikle batı bölümlerinde geniş yayılım gösteren allokton birimler daha çok Likya naplannın bileşeni olup; egemen olarak olistrostromal karakterli türbiditik matriks içinde yeralan değişik büyüklükteki kireçtaşı, dolomit, çört, diyabaz ve serpantinit bloklarından oluşmaktadır. Likya naplarına ait bu allokton oluşuklar, çalışma alanının çoğu yerinde Eosen yaşlı türbiditik birimleri bindirmeli bir dokanakla üzerler. Oligosen yaşlı molas fasiyesindeki tortullar ise Likya naplarına ait allokton birimleri çoğu yerde uyumsuz olarak üstler. Çalışma bölgesinin egemen kırık dizgesi KD-uzammlı Burdur ve Acıgöl fayları ile bunlara eşlik eden sintetik bileşenlerden oluşur. Burdur fayı Fethiye Körfezi ile Burdur Gölü arasında uzanım gösteren sol oblik atım bileşeni olan ve aynı zamanda Burdur grabenini güneyden sınırlayan normal bir faydır. Acıgöl fayı da gerçekte Burdur fayı ile benzer uzanıma ve karaktere sahip sol oblik bileşenli bir normal bir fay özelliği taşır.IV Elde edilen tarihsel deprem kayıtlan, Burdur fayının Acıgöl fayına nazaran daha aktif bir karaktere sahip olduğunu gösterir. Burdur ve Acıgöl fayları arasında kalan alan depremsellik açısından son derece sakin olan ve sismik boşluk olarak nitelendirilebilecek bir ara bölge özelliği taşır. ANAHTAR KELİMELER: Otokton ve allokton birimler, Burdur fayı, Acıgöl fayı, Sismotektonik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area comprises of the region between Burdur and Acıgöl Lakes within SW-Turkey. The rock units in this region can be classified into two groups as autochthonous and allochthonous. Within the study area the autochthonous units contain dominantly of clastic sediments which change between Eocene and Quaternary. The autochthonous units of the study area consist of, from bottom to top, the Kayıköy formation (Eocene), the Başmakçı formation (Oligocene), the Burdur formation (Pliocene) and in the uppermost part the Quaternary alluvium and slope- debris. The Kayıköy formation consists dominantly of sandstone-shale alternations of turbiditic sediments and limestone interbeds. In the surrounding of İsparta region the Kayıköy formation rests unconformably on the Late Cretaceous pelagic limestones. On the other hand, the Kayıköy formation overlain with unconformably contact by the Başmakçı formation in elsewhere areas of study area. The Başmakçı formation consists mainly of locally well-consolidated and coarse-grained conglomerates, sandstone, and mudstone constituents which deposited within the molas facies. Quaternary formations in this region comprise dominantly of slope-debris breccias encident evaporitic lake deposits alluvial fills of the Acıgöl depression area. The allochthonous units of the Lycian nappes generally are wide-spread in the western part of study area and composed mainly of varies size of limestone, dolomite, chert, diabase and serpantinite blocks within the turbiditic matrix olistrostromal in character. These allochthonous constituents of Lycian nappes rest with tectonic contact on the Eocene turbiditic units in many places in the study area. On the other hand, the Lycian allochthonous units overlain unconformably by the Oligocene molassic sediments. The dominantly fault system in the study and suurounding areas are formed with NE- trending Burdur and Acıgöl faults and related of their syntetic constituents. Burdur fault is a left-literal oblique-slip normal fault which limits the Burdur graben to theVI south and to extends between Gulf of Fethiye and Burdur City. Also, the Acıgöl fault has more active in seismic character than Acıgöl fault. According to eartquake data of last century, the area between Burdur and Acıgöl faults has passive in seismo- character. For this reason, this area can be described as seismic-gap for the study region. KEY WORDS: Autochthonous and allochthonous units, Burdur fault, Acıgöl fault, Seismotectonic.