Kavak yongasının kurutma eğrilerinin deney yoluyla elde edilmesi
Obtaining of poplar particles drying curves by experimental work
- Tez No: 135843
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IE ÖZET Kurutma, endüstriyel tesislerde kullanılan genel bir işlemdir. Bu işlem çok çeşitli malzemelerden nemin uzaklaştırılması olayıdır. Kurutma işlemi ısıl işlemin üç önemli metoduyla, konveksiyon, kondüksiyon ve radyasyon ile gerçekleştirilir. Kurutmada en önemli olay malzemeyi ekonomik ve az zaman diliminde, yapısını fazla değiştirmeden işlemi tamamlamaktır. Günümüzde ülkemiz, enerji maliyetleri açısından sıkıntılı olduğu için, daha çok ekonomiklik önem taşımaktadır. Bu çalışmada kavak yongasının kuruması deneysel olarak incelenmiştir. Kurulma işleminde, çeşitli, kurutma havası hızlarında ve sıcaklıklarında deney yapılmış ve elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Çeşitli kurutma yöntemlerinin de kuruma özelliklerine etkisi vardır. Her kurutma makinesi veya aparatı çeşitli karakteristik özelliklere sahiptir. Önemli olan kurutulacak olan malzemenin miktar, hacmine ve kalitesine göre uygun makinenin aparat seçiminin yapılmasıdır. Bu deneyde, hacim küçük olduğu için serbest, işitilmiş hava akışlı bir aparat kullanılmıştır. Yapılan deneyin en önemli faydası ise çeşitli hava akışlarmdaki kuratmanın göstermiş olduğu karakteristik eğrilerdir. Bu eğrilerden yola çıkarak en uygun kuruma şeklini elde etmek mümkündür. ANAHTAR KELİMELER : Kurutma,Yonga
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Drying, is a procedura which is used on a bread scale in the industrial establishments. This procedure is a case of to purify different kind of materials from humidity. Drying process realized throvgh the use of 3 folloving Thermal treatment methods. Convection, conduction and radiation. The Most important things in drying process arc drying the materaial in a effective time, in a economical way and complete the process without changing the body of me material. Nowadays becausa of the cost of energy producing problems in our countr, being economical on the drying process has importance. For this reason drying the poplar chip has the same importance. On of the most economical drying process is the use of the solar energy. Because of proplar chip's dries very fast, using the solar energy is the usefull way to do this process. For seeing this case, change of drying speed to the moisture percentage are shown on the tables and the graphics. On drying process many experiments been carried out with different drying speeda and the data, recieved from those experiments showed us the usefull speed of drying. Different drying methods has the effects on the drying characteristics. Every drying machine has different characteristic. The important things are the quantity of the material, bolüme of the material which will use of the correct machinary for this material.in tins experiment, because of the small volume of the material, free, heated and pnevmatic apparatus used. The most important benefit of this experiment is the characteristic curves during the drying process though the air ventilation. For getting the best drying process through the use of this curves as a base is possible now. KEY WORDS : Drying, Chip