Kayıplı ortamlarda elektromagnetik dalga yayılımının zamanda sonlu farklar metodu ile analiz ve simülasyonu
Analysis and simulation of electromagnetic wave propagation with finite difference time domain method in lossy media
  1. Tez No: 135845
  2. Yazar: ÖMER HALİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada elektromanyetik dalga yaydım problemleri için, zamanda sonlu farklar algoritması kullanılarak, farklı ortamlarda dalga hareketlerinin analizleri yapılmış ve bunlarla ilgili simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Analitik yöntemlerle çözümü mevcut olan bir elektromanyetik problemin, deneysel olarak modellenebilmesindeki zorluklar, bu çözümlerin bilgisayar ortamına adaptasyonunu gerekli kılmıştır. Ancak analitik yöntemlerle yapılan çözümlerin yazılım kodlarına uygun olmamasına bağlı olarak ortaya çıkan problem, zamanda sonlu farklar yöntemiyle çözümler yapılarak ortadan kaldırılmıştır. Yapılan yazılımların, parametrelerin kullanıcı tarafından değişimine imkan verecek şekilde tasarımı, bu yazılımların, daha birçok, aynı tür, kompleks problemlerin çözümünde kullanılabilirliliğini sağlamıştır. Bu programlar sonucunda elektrik alan ve manyetik alan değerleri ile fourier genliği farklı ortam geçişleri için simüle edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zamanda Sonlu Farklar Yöntemi, Elektromanyetik Dalga Yayılımı
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis, the wave propagation in different environment is analyzed and simulated using finite difference time domain algorithm. Because there are some difficulties to make an experimental model for the electromagnetic problems which have been solved analytically, computational methods have been used to solve these problems. Application of the solutions obtained by analytical method to the computer environment has created an adaptation problem. This problem has been solved using finite difference time domain method. Computer programs are written to solve variety of problems, using changeable parameters. Using these software, electric field, magnetic field and Fourier amplitude are simulated in different environment. KEY WORDS: Finite Difference Time Domain Method, Electromagnetic Wave Propagation