Çok katmanlı yapıların ekranlama etkinliğinin incelenmesi
Studying the shielding effectiveness of multilayer
  1. Tez No: 135846
  2. Yazar: ÖVÜNÇ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çok katlı ekran yapılarının ekranlama etkinliğinin incelendiği bu çalışmada, çift kat ekran modeli geliştirilerek, aynı kalınlığa sahip tek kat ekrana göre verim karşılaştırılması yapılmış olup, optimum ekran verimini sağlayacak ekran modelleri oluşturulmuştur. Elektronik cihazları ve sistemleri, elektromanyetik girişime karşı korumanın ana metotlarından birisi ekranlamadır. Ekranlama verimi, ekranlanan bölgeye giren ve çıkan alanın şiddetindeki desibel olarak azalma ile karakterize edilmektedir. Buna göre çok katlı ekran için; elektromanyetik dalga ilk tabakaya çarpmakta ve tabakaya çarpan dalganın bir kısmı yansırken, bir kısmı ekran içinde yutulmakta ve geri kalan kısmı da geçmektedir. Diğer tabakalar için bu olay devam etmektedir. Böylece elektromanyetik dalganın geldiği ortamdaki şiddeti ile ekranlanan ortamdaki alan şiddeti arasındaki ilişki, katmanların özelliklerine bağlı olarak formüle edilmektedir. Farklı veya aynı kalınlıktaki tabakaların o iletkenlikleri, jj, manyetik geçirgenlik katsayıları ve t ekran kalınlıkları optimum ekranlamayı sağlayacak değerde belirlenebilmektedir. Buna göre; ekran verimliliğine etki eden bu parametrelerle birlikte, kaynağın tipinin ve kaynaktan olan uzaklığın ' değiştiği, farklı ekran modelleri için, ekranlama etkinliğinin frekansla değişimi grafiksel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, tabakalı ekran modeli için bilgisayar programı geliştirilmiş olup, model, pratik uygulamalarda kullanılabilecek duruma getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çok Katmanlı Yapılar, Tabakalı Ekran, Ekranlama Etkinliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, shielding effectiveness of multilayer structures are examined and double screen model is developed. Effectiveness of this model is compared with single screen model with the same thickness. Screen models are developed to get optimum shielding efficiency. Shielding is one of the main method to protect electronic devices against electromagnetic interference. Shielding efficiency is calculated by the difference of the magnitude of the field between each side of the shield in terms of dB. In multilayer shield, electromagnetic wave hits the first layer and some one part is reflected, some of the remaining part is ehminated between the two shields and rest pass through the shield. Same logic is valid for the other layers. As a result, the relation between the magnitude of electromagnetic wave at each side of the shield is formulated using layers proporties. Conductivity constant (crr), permeabilty constant (ur) and layer thickness (t) can be determined to obtain optimum shielding. In addition to the parameters that affect the shield efficiency, type of the source, distance between the source and the shield, and frequency are varied in efficiency plots. In this study a software is written for laminated shield model that can be used for practical applications. KEYWORDS: Multilayer structures, Laminated shield, Shielding Effectiveness