Dinamik yüklenmiş T/M yataklarının farklı sıcaklık şartlarındaki tribolojik özelliklerinin incelenmesi
An Investigation on the tribological properties of dynamically loaded P/M bearings at different temperature conditions
  1. Tez No: 135844
  2. Yazar: KENAN TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, toz metalürjisi ile üretilmiş bronz ve demir esaslı kaymalı yatakların sürtünme kuvvetleri, sürtünme katsayıları ve aşınma miktarları gibi tribolojik özellikleri farklı hız, basmç ve sıcaklıklarda deneysel olarak incelenmiştir. Test yatakları piyasada üretim yapan firmalardan hazır olarak temin edilmiştir. Deneylerde yataklar dinamik yük altında çalıştırılmıştır ve yağ beslemesi yapılmamıştır. Elde edilen veriler grafikler halinde sunularak bronz ve demir esaslı yataklar için en uygun çalışma aralıkları ve sıcaklık artışı ile birlikte yük taşıma kabiliyetlerinin değişimi belirlenmiştir. Bu araştırmadaki çalışma şartlan için, bronz yatakların tribolojik özelliklerinin demir esaslı yataklara göre daha tatmin edici olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Toz Metalürjisi, Triboloji, Sinter kaymalı yataklar, Sürtünme, Aşınma,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, tribological properties such as friction forces, friction coefficient and wear rate at different velocities, bearing pressures and bearing temparatures for bronze and ferrous based sintered journal bearings were investigated. Tested sintered journal bearings were supplied commercially from private sintered journal bearing manufacturer in (Istanbul). During tribological test dynamic loading were applied. However, bearings were not oil supplied. Self lubricating was also assumed as sufficient oiling for used test specimens. Test results were used to plot curves for bronze and ferrous sintered bearings. Using the plotted curves, the most convenient working conditions and loading capacity of tested bearings with increasing bearing temperatures were determined. It is concluded that tribological properties of bronze bearings are more satisfactory than ferrous bearings for the test conditions in this experimantal study. KEY WORDS : Powder Metallurgy, Tribology, Sintered journal bearings, Friction, Wearing,