Salmonella infeksiyonlarında humoral ve hücresel immunite
  1. Tez No: 13586
  2. Yazar: NECMİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
O Z E T Tifo, paratifo ve Salmonella gastroenteritli olgularda hastalığın baş langıç ve iyileşme dönemlerinde 0 ve H antikorları titrelendirildi ve Ig düzeyleri ile T lenfosit oranları belirlendi. Toplam 27 tifolu hastanın başlangıç döneminde bütün hastalarda 0 ve % 62.9 'tında H, iyileşme döneminde hastaların % 48.1 'inde 0 ve % 70.3 'ünde H antikorları 1:50 - 1:800 titrelerde pozitif idi. Paratifolu 15 hastanın başlangıç döneminde bütün hastalarda 0 ve % 73. 3 'ünde H, iyileşme döneminde hastaların % 66.6 'sında 0, % 73. 3 'ünde H antikorları 1:50 - 1:400 titrelerde bulundu. Gastroenteritli 8 hastanın başlangıç döneminde hastaların % 50 'sinde 1:50 - 1:100 titrelerde 0 ve % 12.5 'in de 1:100 titrede H antikorları, iyileşme döneminde hastaların % 37.5'- inde 1:50 - 1:100 titrelerde yalnız H antikorları pozitif idi. Salmonellozluların iyileşme döneminde 0 antikorlarının azalmasına karşın, başlangıç ve iyileşme dönemlerinde H antikorlarında belirgin bir deği-36 siklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
S Ü M MARY Salmonella 0 and H antibodies, Ig levels and T cells were determined at initial and recovery periods in patients with typhoid, paratyphoid fever or salmonella gastroenteritis. At the initial period of 27 patients with typhoid fever, 0 ag glutinins were detected in all the patients, and H antibodies were positive in 62.9 % of the patients. At the recovery period, 48.1 % of the patients had 0 and 70.3 % had H antibodies at the titers of 1:50 - 1:800. At the initial period of 15 patients with paratyphoid fever, 0 agglutinins were detected in all the patients and H antibodies were positive in 73.3 % of the patients. At the recovery phase, 66.6 % of the patients had 0 antibodies, and 73.3 % had H antibodies at the titers of 1:50 - 1:400. At the initial period of 8 patients with gastroenteritis, 0 agglutinins were detected in 50 % of the patients at the titers of 1:50 - 100, and H agglutinins were positive in 12.5 % of38 of the patients at the titer of 1:100. At the recovery phase, none of the patients had 0 agglutinins, but 37.5 % had antibodies at the titers of 1:50-1:100. While 0 antibodies reduced at the recovery period of salmonellosis, H antibodies showed no significant differences at the initial and recovery periods. Serum IgG levels were found higher at the recovery periods than the initial periods at the patients with typhoid, paratyphoid fever or gastroenteritis (P < 0.05). It was determined that serum IgM levels didin' t change at the initial and recovery periods of the disease and serum IgA levels reduced at the recovery period (P0.05). In the certain diagnosis of salmonella infections of which clinical definition is difficult, cellular and humoral immun responses should be evaluated together.