Akçay (Muğla-Denizli)'ın fiziko-kimyasal bentik makroinvertebrata yönünden incelenmesi
- Tez No: 135895
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
m ÖZET Bu çalışma, Haziran 2001 ile Eylül 2002 tarihleri arasında Akçay nehri üzerinde seçilen 6 istasyonda yapılmıştır. Akçay'ın fiziko-kimyasal özellikleri ile birlikte bentik makroinvertebratlann mevsimsel değişimleri incelenmiş olup fiziko-kimyasal veriler ile incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bentik makroinvertebratlardan Mollusca, Annelida ve Arthropoda şubelerine ait olmak üzere toplam 76 takson tespit edilmiştir. Insecta, belirlenen bentik makroinvertebratlar içerisinde en baskın gruptur. Su kalitesi, her istasyon için fiziko-kimyasal verilere ve bentik makroinvertebratlara göre belirlenmiş ve birbiriyle karşılaştırılmıştır. Akçay' da belirlenen organizmaların sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma Akçay ile ilgili ilk limnofaunistik çalışma olduğu için, tespit edilen taksonlar bölge için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out between June 2001 and September 2002 in the choosen 6 stations on Akçay River. The physical and chemical characteristics of Akçay River and seasonal developments of benthic macroinvertebrates were investigated. The relationship between the physical and chemical data and the investigated organisms were determined. A total of 76 taxa belong to Mollusca, Annelida and Arthropoda phylla were determined. Insecta was found to be the most dominant group among benthic macroinvertebrates. Quality of water was determined at each station according to -the physical and chemical data and benthic macroinvertebrates and compared with each other. Based on the organisims of Akçay River, the frequency, dominancy, diversity and similarity analysis were performed and used to make comparison the results of water quality. This study is the first limnofaunistic study on Akçay Riverr so the biological datas are new records for the area.