İstemci/sunucu mimarisinde evrak-kayıt takip otomasyonu
Document management software with client/server architecture
- Tez No: 135899
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada kamu lamım/kuruluşlarının evrak kayıt ve takibi süreçleri ve bu süreçte yaşamakta oldukları problemler anlatılmış, bu problemlerin çözümünde yararlanılabilecek olan bilgisayar teknolojisi tanıtılmaya çalışılmış ve bu teknolojileri kullanarak bir Evrak Kayıt - Takip yazılımı geliştirilmiştir. Evrak Kayıt - Takip yazılımı istemci/sunucu mimarisinde geliştirilmiştir. Veritabanı yönetim sistemi olarak Microsoft SQL Server 2000, veritabanı sunucusu ile veri bağlantısı kurmak için ADO (ActiveX Data Objects) kullanılmıştır. Yazılımın kullanıcı ara yüzleri ve raporlar Delphi 6.0 programlama dili ile geliştirilmiştir. İstemci/sunucu mimarisi, veritabanı yönetim sistemi, veri bağlantısı kurma yöntemi ve bunların hangi kriterlere göre seçildiği açıklanmıştır. Geliştirilen yazılım kamu kuranı/kuruluşlarının mevcut bilgisayar alt yapılarında ve evrak kayıt, takip sürecinde çalışan insan kaynaklarında önemli değişiklikler yapmalarına gerek duymadan kullanılabilir şekilde hazırlanmış ve bir devlet üniversitesinde kullanılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This research explains the document management processes in public organizations and the associated problems encountered. The research presents the computer technologies that can be utilised in solving these problems and also introduces a document management software developed with these technologies. The document management software was developed in client/server architecture. In this Project, Microsoft SQL Server 2000 was used as the database management system and ADO (ActiveX Data Objects) was used to provide the data connection with the database server. The user interfaces and the reports of the software were developed with Delphi 6.0 programming language. Client/server architecture, database management system, data connection method and the criteria for selecting these were all explained. The software, which has recently been put into use in a state university, was developed in such a way that it would not require for public organizations to make any significant changes in terms of current computer infrastructure and also in terms of personnel working in document management processes.