Konaklama işletmelerinde çalışan personelin yabancı dil bilgisinin önemi ve etkileri
The Importance at the effect of the foreign language for the staff that working in the hotel departments
- Tez No: 135900
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, konaklama işletmelerinde çalışan personel açısından yabancı dil bilgisinin önemi ve etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Konaklama işletmelerinde verimliliği etkileyen unsurlardan biri olan yabancı dil bilgisi personel,işveren ve dolaylı olarak Türkiye turizmi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kalifiye bir turizm çalışanı kendisine, iş verenine ve dolayısıyla ülke turizmine faydalı olabilecek potansiyel bir personeldir. İşveren, öncelikli olarak maddi kazanç düşünse bile, işletmenin devamlılığı ilk amacı olmalıdır. Talebin devamlılığı ise rekabetçi kaliteli hizmete ve müşteri memnuniyetine bağlıdır. İşveren bu unsurları göz önüne alarak bünyesinde yeterli niteliklere sahip olan personeli çalıştırmalı ve kaliteli hizmetin gerekliliklerini yerine getirmelidir. Türkiye turizmi için devamlılık ve verimin artırılması öncelikli hedef olmadır. Bu tezde, bir turizm çalışanının kendisine, iş verenine ve dolayısıyla ülke turizmine sağlayacağı avantaj veya dezavantajlara değinilmiş, yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ml ABSTRACT It has been aimed to investigate for the importance and the effect of the foreign language for the staff that working in the hotel departments in this thesis. Foreign language knowledge, one of the factors that effecting the productavite in hotel, is important for personnel, employer and the tourism of Turkey. A skilled tourism staff who can be usefull for himself, his employer and the tourism of Turkey, is a potential personel. As if a employer aims the gain first, priority have to be continuity of the hotel. The continuity of the demand is according to quality services and customer pleasure. Employers have to use personnels who has enough qualifications and have to do necessitys of quality services. Continuity and increasing the productivite have to be first aim for the tourism of Turkey. In this thesis, it has been touched on the personnel who would suplly the advantages or disadvantages for him self, his employer and the tourism of Turkey and the evaluations of public survey results.