0900 ziraat kiraz çeşidinin sürgün ve yapraklarında fenolik madde içeriklerinin mevsimsel değişimlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
A Research on determination the seasonal variation in phenolic constituents of 0900 Cherry cv. leaves and shoots
- Tez No: 135989
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRİYE BİLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV 0900 ZİRAAT KİRAZ ÇEŞİDİNİN SÜRGÜN ve YAPRAKLARINDA FENOLİK MADDE İÇERİKLERİNİN MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİNİN SAPTANMASİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmada 0900 Ziraat kiraz çeşidinin yaprak ve sürgünlerinde toplam fenolik madde içeriklerinin mevsimsel değişimi saptanmıştır. Ayrıca yaprak ve sürgünlerdeki sulu alkolde çözünen ve asitle hidrolizi sonucu elde edilen ekstraktlarındaki fenolik maddeler kağıt kromatografisi ile ayrılarak incelenmiştir. Sürgünlerde toplam fenolik madde içerikleri yapraklara göre daha yüksek oranlarda saptanmıştır. Sürgünlerin toplam fenolik içeriklerinin, nisan ve mayıs aylarında göreceli olarak düşük seviyede olduğu, haziranda ani bir artış gösterdiği, hemen ardından temmuz ayında yılın en düşük seviyesine indiği gözlenmiş; temmuzdan sonra ağustos ayında ise tekrar yükseldiği tespit edilmiştir. Daha sonra eylül - mart ayları arasında (dinlenme döneminde) diğer aylara göre yüksek oranlarda olduğu belirlenmiştir. Yapraklardaki toplam fenolik maddeler, yaprakların açmaya başladığı nisan ayının ilk haftasında, diğer dönemlere göre en yüksek oranda belirlenmiştir. Nisan ayının 3. haftasına kadar düşüş gösteren fenolik maddeler, nisanın son haftasında bir miktar arttıktan sonra haziran ayına kadar hızlı bir şekilde azalmıştır. Haziran ve ağustos aylan arasında oldukça düşük seviyelerde seyreden yaprak fenolik maddeleri, yaprakların vegetasyonlarını tamamladıkları eylül ve ekim aylarında vegetasyon başındaki kadar olmasa da tekrar yükselmişlerdir. Sürgünlerin sulu alkol ekstraktlarında iki boyutlu kağıt kromatografisiyle (birinci boyut %5 asetik asit; ikinci boyut n- butanol: asetik asit: su, 60:15:25 v/v) toplam 12 farklı madde saptanmıştır. Aynı ayırma metoduyla yapraklarda toplam 8 farklı madde elde edilmiştir. Sürgünlerin ve yaprakların forestal solventi ile yapılan tek boyutlu kağıt kromatogramlarında 5' er farklı madde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V A RESEARCH ON DETERMINATION THE SEASONAL VARIATION IN PHENOLIC CONSTITUENTS OF 0900 ZİRAAT CHERRY CV. LEAVES AND SHOOTS ABSTRACT In this research, the seasonal variation in total phenolic contents in 0900 Ziraat cherry cv. leaves and shoots was determined. In addition, the phenolic compounds extracted by aqueous alcohol or obtained by acid hydrolysis of the leaves and shoots were separated by paper chromatography (PC). It was found that in general, the total phenolic contents of the shoots were higher than the leaves. The total phenolic contents of the shoots in april and may were found to be relatively lower; but a sudden increase was observed in June; the lowest total phenolic content of the shoots was observed in July; in august, it started to rise again. Then, from September through march (during the resting period), the phenolic contents were relavitely higher than the other months in shoots. The total phenolic content of the leaves was at its highest level in the first week of april when the leaves were begun to grow up comparing to the rest of the year. The phenolic content of the leaves was dropped down until third week of april but in the fourth week of april it was rose a little amount then dropped down again until June. During June through august, the phenolic contents of the leaves were stayed relatively higher levels; but at the end of the vegatative season during September and October, it was rose again to a higher level similar to that of the beginning of the vegetative season. The 0900 Ziraat cherry cv. shoots aqueous extracts gave a total of 12 different compounds when separated by two dimensiol PC (5% asetic acid on the first dimension, n-butanol: acetic acid: water on the second dimension). When the leaf extracts were separated by the same technique, a total of 4 different compounds were obtained on the chromatograms. One dimensiol chromatograms obtained by forestal solvent showed that were 5 different compounds separated from shoots and leaves.