Aksoid yüzeyleri üzerine
On theaxoid surfaces
  1. Tez No: 135994
  2. Yazar: ÖZLEM ACAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır, tik bölümde konunun ele alınma sebebi tartışıldı. İkinci bölümde konuya temel olan çalışmalar ve üçüncü bölümde afin uzay ve Öküd uzayları hakkında temel kavramlar verildi. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş regle yüzeyler ve bunların integral invaryantları tanıtıldı. Daha sonra 1- parametreli hareketler ve aksoid yüzeylerine yer verildi Beşinci bölüm, çalışmamızın orijinal kısmını meydana getirmektedir. Bu bölümde, 1- parametreli üstel hareketler incelendi Daha sonra üstel helisel hareketlere iştirak eden aksoid yüzeyleri tanımlandı ve bunların açılım açılan, açılım uzunlukları ve dralleri hesaplandı. Anahtar Kelimeler : Üstel hareketler, üstel helisel hareketler, aksoid yüzeyleri
Özet (Çeviri)
This study consist of five chapters. In the first chapter, the reason why this study is taken into consideration is given and in the second chapter the basic studies have been presented. In the third chapter fundamental concepts about affine and Euclidean spaces are given. In the fourth chapter, the generalized ruled surfaces and theirs integral invariants are expressed. Moreover, 1 -parameter motions in The Euclidean Space E“ and the axoid surfaces are presented. The fifth chapter is the original part of the study. In this chapter, 1 -parameter exponential motions in E”are examined. Then, the axoid surfaces corresponding to each other under the exponential motions in E" are defined and their apex angels, apex segments and parameters of distribution are calculated. Key Words : Exponential motions, exponential helical motions, axoid surfaces