Civatalı bağlantılarda sürtünmenin incelenmesi
  1. Tez No: 13600
  2. Yazar: BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Birbiriyle temas eden ve karşılıklı harekette bulunan maki- n& elemanları arasında meydana gelem sürtünmeyi inceleyebilmek için St 12 03 alaşımsız saç levhalardan 1 mm kalınlığında numuneler imal edildi. Numunelerin temas yüzeyleri DÎN 69100e göre hasırlanmış ticari zımpara kağıtları ile çeşitli pürüz- İliklerde (yüzey kalitesinde) işlendi ve Civata-Somun-Pul üçlüsüyle bağlanarak bir torkmetre (Moment anahtarı) yardımıyla çeşitli momentlerde sıkıştırıldılar. Deney için hazırlanan numuneler, Fachhochschule Niederrheine1 da dizaynlanarak yapılmış olan torsiyon (Burma) rnakinasi ile burulmaya tabii tu tuldular. Deney anında, numunelerde meydana gelen burulma momentini ve burulma açısını eksen kabul eden diyagramlar, sisteme bağlı bir x, y~yazıcısıyla kağıt üzerine çizdirildi» Elde edilen bu diyagramlar değerlendirilerek farklı pürüzlükteki yüzeylere ait sürtünme değerleri belirlendi» Bu değerler ile sıkma momentini eksen kabul eden yeni diyagramlar çizildi ve irdelenerek bir sonuca varılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the friction behaviours of the machine parts which move on each other were investigated under dry condi tion» The sample were manifactured from nonalleyed (DIN St 12 03) steel sheats. The surfacex of the each sheets was graund with commercial emery papers (DÎN 69100). The each sheet was.joined and tightened by spangle, nut and screw with a diffe rent moment un« The work pieces prepared for this research were subjected to be torsioned by torsion machine of FfiCHHOCHSCHU- LE MIEDERRHEÎN. The results of ex per rnent s were given as a gra phic one axis of which was torsion momentum, the other was the angle of torsion. The graphes were eva luted that the results of the experiments were related to the roughnes of the sheets surfaces and finally, in the result of this study was also a- chieved how effect the momentum of thighting to the friction»