Soğuk füzyon nötron sürücülü hibrid reaktör dizaynı
  1. Tez No: 13599
  2. Yazar: NURAN BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada oda sıcaklığında ağır bir metal (Palladyum) matrisinde (D, D) veya (D, T) füzyonu esas alınarak bir soğuk füzyon -fisyon (hibrid) reaktör dizaynı tasarlandı. Reaktör uniform yakıt hücreleriyle modüllendirildi. Hücre içinde elde edilen soğuk -füzyon nötronlarının, tabii metalik uranyuma (veya thoryuma) şevki ile fisyon reaksiyonları başlatıldı. Nötron dağılımı, -fisyon güç yoğunluğuna bağlı olarak reaktör korunda sabit ve reaktör veriminin hemen hemen reaktör büyüklüğünden bağımsız olduğu gözlendi. Her bir (D, T) ve (D, D) füzyon nötron üretimi için Uranyum yakıtlı reaktörlerde enerji çoğalımı sırası ile 3.3 ve 7.0; Toryum yakıtlı reaktörlerde ise
Özet (Çeviri)
SUMMARY Based on the possibility of (D,D) or (D,T) -fusion at room temperature in a heavy metal (Palladium) matrix, a cold.fusion-fission (hybrid) reactor design has been evaluated. The reactor is composed of a number of modular and uniform fuel lattices. The cold fusion neutrons induce fission reactions in the natural Metallic Uraniumtor Thorium) fuel, imbedded in the lattice. The neutron spectrum, and consequently the fission power density are nearly constant in the reactor core so that the reactor performance becomes almost independent on the reactor size. The energy multiplications for each fusion neutron production in the (D,T) and