İstanbul Burgazadası'nda jeofizik veriler kullanılarak deprem-zemin etkileşiminin incelenmesi
Investigation of earthquake-soil interaction by using geophysical data in İstanbul Burgazadası
- Tez No: 619794
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZÇEP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul adaları, Marmara Denizi'nde dokuz küçük adadan oluşan bir zincirdir. Bizans döneminde Prenslerin sürgün yerleri iken, bugün turistlerin ve İstanbulluların yoğun bir şehir hayatından bir günlüğüne kaçabilmeleri için popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Bu dokuz adadan sadece dördü halka açıktır: Büyükada, Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada. Burgazada, Burgaz Adası veya kısaca Burgaz (Yunanca: Αντιγόνη, Antigoni) Prens Adaları'ndaki üçüncü en büyük adadır. Ada 2 kilometre uzunluğunda tek bir tepeden oluşuyor. Büyük İskender'in Diadochi'lerinden (haleflerinden) Makedonyalı I. Demetrius, bir kale (Yunanca: kale / kule için Pyrgos) Antigonus I Monoftalmi inşa etti. Ada bu ismi aldı ancak bugün Türkler tarafından genellikle; Burgaz olarak biliniyor.Tez için seçilen Burgazada'da İBB'nin mikrobölgeleme amaçlı elde ettiği kaymadalgası hız bilgisi kullanılmıştır (VS30 hızları). EERA programında bu kayma dalgası verileri kullanılarak 26.09.2019 da gerçekleşen Mw: 5.8 büyüklüğündeki Marmara depremi model deprem kullanılmış. 4 farklı istasyondan alınan Marmara depremi ivme verileri EERA programında kayma dalga hızları ile etkileşime sokularak zemin-deprem etkisi araştırılmıştır. Kayıtları kullanılan istasyonlar ; Burgaz adanın kuzey-batısındaki Silivri ve Marmara Ereğlisiistasyonu , Burgazada 'nın kuzey-doğusundaki Sultanbeyli istasyonu ve doğusundaki Darıca istasyonudur. Ayrıca bu kayma dalgaları DEEPSOIL yazılımında dünya ölçeğindeki depremlerle (Chichi Depremi 1999 Mw 7.6, Coyote Depremi 1979 Mw 5.7, Kocaeli Depremi 1999 Mw 7.5 ve Northridge Depremi 1994 Mw 6.7).etkileşime sokularak spektral ivme grafikleri elde edilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The islands of Istanbul, also known as the Princes ; Islands, are a chain of nine small islands in the Sea of Marmara. In the Byzantine period, the Princes were the places of exile, but today it has become a popular destination for tourists and Istanbulites to escape from a busy city life for a day. Only four of these nine islands are open to the public: Büyükada, Burgazada, Heybeliada and Kınalıada. Burgazada, Burgas Island, or shortly Burgas (Greek: Αντιγόνη, Antigoni) is the third largest in the Princes Islands. The island consists of a single hill 2 kilometers across. Demetrius I of Macedon, one of the Diadochi (Successors) of Alexander the Great, built a fort (Greek: Pyrgos for fort / tower) Antigonus I Monophthalmus. The island took this name, but is generally known by the Turks today as simply Burgas. In Burgazada, chosen for the thesis, the shear wave velocity information obtained by the IMM for microzonation purposes (VS30 speeds) was used. Using this shear wave data in the EERA program, the Marmara earthquake of magnitude 5.8, occured on 26.09.2019, was used as a model earthquake. The ground-earthquake effect was investigated by interacting with the shear wave velocities in the EERA program from the Marmara earthquake acceleration data obtained from 4 different stations. Stations whom records were used; Silivri and Marmara Ereğlisi stations in the north-west of Burgazada, Sultanbeyli station in the north-east of Burgazada and Darica station in the east. In addition, spectral acceleration graphs were obtained by analyzing these shear waves with DEEPSOIL software earthquakes (Chichi Earthquake 1999 Mw 7.6, Coyote Earthquake 1979 Mw 5.7, Kocaeli Earthquake 1999 Mw 7.5 and Northridge Earthquake 1994 Mw 6.7).