Kumarin türevi yeni taç eter bileşiklerinin sentezi
The Synthesis of some novel crown ether derivatives of coumarin compounds
- Tez No: 136057
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET KUMARİN TÜREVİ YENİ TAÇ ETER BİLEŞİKLERİNİN SENTEZİ Kumarin (2H-l-benzopiran-2-on) bileşikleri, birçok bitki hücresinden ve mikroorganizmalardan izole edilen bileşikler olup laboratuarda da sentezlenebilmektedir. Kumarinler güzel kokularından dolayı parfümeri alanında; biyolojik aktivitelerinden dolayı da tıp alanında kullanılabilmektedir. Çok sayıda kumarin türevinin antikoagulan, sedatif, hipnotik etki, antibiyotik aktivite, östrojenik etki, HIV-1 proteazı inhibe etme özelliği, antiviral, spazmolitik etki gibi bir çok biyolojik aktiviteye sahip olduğu bilinmektedir. Yapılan bu çalışmada 7,8-dihidroksi-3-(3-metilfenil)kumarin ve 6,7-dihidroksi- 3-(3-metilfenil)kumarin bileşikleri akrilonitrilleri üzerinden Knoevenagel Sentezi ile elde edildi. 7,8-dihidroksi-3-(3-metoksifenil)kumarin ise Perkin Reaksiyonu ile sentezlendi. Elde edilen kumarin türevleri metanolde kristallendirilerek saflaştırıldı. Hazırlanan bu kumarinlerin yeni 12-taç-4 ve 15-taç-5 polieter türevleri sentezlendi ve kolon kromotografisi ile saflaştınldı. Ürünlerin yapılan İR, ^-NMR ve kütle spektrumları ile aydınlatıldı. Ocak, 2003 Recai EKENEL
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF SOME NOVEL CROWN ETHER DERIVATIVES OF COUMARIN COMPOUNDS Cumarin, 2H-l-benzopyran-2-one, derivatives are constituents of many plants and microorganisms which can be isolated from their dried materials. Many of naturally-occurring coumarin derivatives can also be synthesized. Some coumarin compounds- are known as the odoriferous principle of parfumes. In addition, many coumarin compounds have marked biological activities such as enzym inhibition, hypotoxicity, carcinogenecity, anticoagulant, sedative, hypnotic, HIV-1 protease inhibition, antiviral and antibiotic action in animals. In this study, we synthesized 7,8-dihydroxy-3-(3-methylphenyl)coumarin and 6,7-dihydroxy-3-(3-methylphenyl)coumarin via their acrilonitrile adopting Knoevenagel Synthesis. On the other hand 7,8-Dihydroxy-3-(3-methoxyphenyl) coumarin, was obtained adopting Perkin Reaction. All the obtained coumarin derivatives were purifed by chrystallization from methanol. The synthesis of novel 12-crown-4, 15-crown-5 derivatives of these coumarins were performed. The purification of crown compounds were made by using silica gel column chramotography. Finally, the structures of new coumarin-crown ethers were determined based on the results of spectroscopic methods such as 'H-NMR, IR and MS. Ocak, 2003 Recai EKENEL VI