Yeni benzokumarin türevi taç eterlerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The synthesis of some novel crown ether derivatives of benzocoumarin compounds and characterization of their structure
  1. Tez No: 155135
  2. Yazar: ZEHRA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YENİ BENZOKUMARİN TÜREVİ TAÇ ETERLERİN SENTEZİ VE YAPILARININ AYDINLATILMASI Kumarin (2H-l-benzopiran-2-on) ve türevi olan bileşikler yararlı farmakolojik aktivite gösteren doğal bileşiklerin önemli bir sınıfını oluştururlar. Antikanserojenik, antifungal, antikoagulan ve etkin fluoresan verme gibi birçok özellikleri olan bu bileşiklerin ve taç eter türevlerinin sentezi ile ilgili olarak çok sayıda çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada yeni benzokumarin türevi taç eterlerin sentezi gerçekleştirilmiş ve yapıları aydınlatılmıştır. 3-(3,4-Dimetoksifenil)kumarin ve 5,6-benzo-3-(3,4-dimetoksifenil)kumarin Perkin Reaksiyonu ile sentezlendi. Bu bileşikler demetilleme reaksiyonuna sokularak 3-(3,4-diWdroksifenil)kumarin ve 5,6-berızo-3-(3,4-dMdroksifenil)laımarin bileşikleri elde edildi. 5,6-benzo-3-(3,4-dMdroksifenil)kumarin etanolde kristallendirilerek saflaştırıldı ve asetonitril çözeltisinde polietilenglikolditosilatlarla reaksiyona sokularak yeni 4-,5-,6- oksijen atomu içeren makrohalkalı taç eter türevleri sentezlendi. Elde edilen 12-taç-4, 15-taç-5 ve 18-taç-6 bileşikleri kolon kromatografisi yöntemiyle saflaştınldı. Sentezlenen benzokumarin ve benzokumarin türevi taç eterlerin yapıları UV,IR ve 1H- NMR spektrumlarıyla aydınlatıldı. Mart, 2005 Zehra ATAY VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF SOME NOVEL CROWN ETHER DERIVATIVES OF BENZOCOUMARIN COMPOUNDS AND CHARACTERIZATION OF THEIR STRUCTURE Coumarin (2H-l-benzopyran-2-one) derivatives are an important class of natural compounds having pharmaceutical activities. These compounds have many effects such as anticarcinogenecity, antifungal, anticoagulant, fluorescence and many investigations have been performed related to them. In this study, the synthesis of novel benzocoumarin compounds were performed. The structures of new coumarin-crown ethers were determined. 3 -(3,4- Dimethoxyphenyl)coumarin and 5,6-benzo-3-(3,4-dimethoxhyphenyl)coumarin were synthesized by Perkin Reaction. 3-(3,4-Dihydroxyphenyl)coumarin and 5,6-benzo-3-(3,4- dihydroxhyphenyl)coumarin were obtained by demethylation reaction. 5,6-benzo-3-(3,4- dihydroxhyphenyl)coumarin was purifed by chrystallization from ethanol. The synthesis of novel 12-crown-4,15-crown-5, 18-crown-6 derivatives of this coumarin were performed. The purification of crown compounds were made by using silica gel column chromatography. The structures of new coumarin-crown ethers were determined based on the results of spectroscopic methods such as UV, IR and ^-NMR. March, 2005 Zehra ATAY VII