Dİ- ve tetrahidroksi-2H-1-benzopiran-2-on türevi makrohalkalı eterlerin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu ve alkali-katyon bağlama özellikleri
Sytnhesis, spectroscopic characterization, and alkali-cation binding properties of DI-and tetrahydroxy-2H-1-benzopyran-2-one derivatives of macrocyclic ethers
  1. Tez No: 238822
  2. Yazar: CİHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SALAN, PROF. DR. MUSTAFA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kumarinler (2H-1-Benzopiran-2-on), biyoloji, tıp ve polimer bilimi alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, parfümeride, kozmetikte, sigaralarda, alkollü içeceklerde ve lazer boyalarında kullanılmaktadırlar. Yeni tıbbi araştırmalar kumarin türevlerinin anti-HIV ajanı olarak kullanımı üzerine odaklanmıştır.Kumarin ve türevleri lazer boyalarında ve organik ışık yayıcı diyotlarda (LEDs) kullanılacak kadar görünür bölgede yeterli düzeyde floresans göstermektedir.Bu çalışmada; 6,7-dihidroksi-3-(3',4'-dihidroksifenil)kumarin, 6,7-dihidroksi-4-(3',4'-dimetoksifenil)kumarin, 7,8-dihidroksi-4-(3',4'-dimetoksifenil)kumarin, 6,7-dihidroksi-4-(3',4'-dihidroksifenil)kumarin, 7,8-dihidroksi-4-(3',4'-dihidroksifenil)-kumarin ve yeni 6,7-dihidroksi-3-(3',4'-dimetoksifenil)kumarin, 6,7-diasetoksi-3-(3',4'-dimetoksifenil)kumarin, 6,7-dimetoksi-3-(3',4'-dihidroksifenil)kumarin ve 6,7-dimetoksi-3-(3',4'-diasetoksifenil)kumarin bileşikleri ve bu bileşiklerin de yeni 12-taç-4, 15-taç-5 ve 18-taç-6 makrohalkalı eter türevleri sentezledi, spektroskopik karakterizasyonu yapıldı ve Li+, Na+ ve K+ perklorat tuzları kullanılarak katyon bağlama özellikleri floresans spektroskopisi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Coumarins (2H-1-Benzopyran-2-one) are used in the fields of biology, medicine, and polymer science. They are also present or used in perfumes and cosmetics, cigarettes, alcoholic beverages, and laser dyes. Recent medicinal researches have focused on the use of coumarin derivatives as anti-HIV agents.Coumarin and its derivatives show sufficient fluorescence in the visible light range to be used in laser dyes and organic light-emitting diodes (LEDs).In this study, 6,7-dihydroxy-3-(3',4'-dihydroxyphenyl)coumarin, 6,7-dihydroxy-4-(3',4'-dimethoxyphenyl)coumarin, 7,8-dihydroxy-4-(3',4'-dimethoxyphenyl)coumarin, 6,7-dihydroxy-4-(3',4'-dihydroxyphenyl)coumarin, 7,8-dihydroxy-4-(3',4'-dihydroxyphenyl)coumarin, and novel 6,7-dihydroxy-3-(3',4'-dimethoxyphenyl)coumarin, 6,7-diacetoxy-3-(3',4'-dimethoxyphenyl)coumarin, 6,7-dimethoxy-3-(3',4'-dihydroxyphenyl)coumarin, and 6,7-dimethoxy-3-(3',4'-diacetoxyphenyl)coumarins and their novel 12-crown-4, 15-crown-5, and 18crown-6 derivatives were synthesized, characterizated by spectroscopic methods, and cationic recognition with Li+, Na+, and K+ perchlorate salts was investigated using fluorescence spectroscopy.