Kot pantolon dikiminde farklı üretim teknolojileri verimliliğinin simülasyon yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of different production technologies productivity in jean trousers sewing by simulation tecnique
- Tez No: 136092
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET KOT PANTOLON DİKİMİNDE FARKLI ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ VERİMLİLİĞİNİN SİMÜLASYON YÖNTEMİYLE KARŞILAŞTIRILMASI Simülasyon yönteminin yararlan herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bunun kullanımı aşamasında yeterli bir uygulama yoktur. Bundaki en önemli sebeplerden biri de bu yöntemin tam anlamıyla ne olduğunun ve ne gibi yaralar ortaya koyacağının yeterli olarak bilinmemesidir. Ayrıca kot pantolon üretimi çeşitli teknolojilerin uygulanması açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Çoğu işlem basit makinelerde yapılabileceği gibi otomatlarla da yapılabilmektedir. Bu tez çalışmasında kot pantolon dikimi, simülasyonla ilgili genel kavramlar, simülasyon süreci teorik olarak açıklanmış ve kot pantolon dikiminde kullanılan teknolojilerin simülasyon yöntemiyle karşılaştırılması yapılmıştır. Haziran 2003 Mahmut KAYAR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF DIFFERENT PRODUCTION TECHNOLOGIES' PRODUCTIVITY IN JEAN TROUSERS SEWING BY SIMULATION TECHNIQUE Advantages of the simulation techniques are very well known But the techniques are not widely used. The reason for this is because the advantages of the system is not very well understood. Jean producers have choice of techniques to use in the line of their production. Many processes are carried out automatically as well as on the simple machines. In this thesis, sewing of jeans, subject related to simulation and simulation progress have been explained theorically. The technologies used in production is compared with simulation technique. June 2003 Mahmut KAYAR vı