Bazı pirimidin bileşiklerinin Cu(II) ve Ni(II) kompleksleşmelerinin incelenmesi ve termodinamik parametrelerinin tayini
  1. Tez No: 136093
  2. Yazar: VİLDAN ENİSOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET 5-ben2oil-4-fenil-lH-pirimidin-2-on (HL) ve 5-benzoil-4-fenil-lH-pirimidin-2- tion (HL*) asit protonasyon sabitleri (pKa değerleri) ve Ni(II), Cu(II) metalleri ile oluşturdukları metafcligand - 1:1 komplekslerinin kompleks kararlılık sabitleri (logK değerleri) potansiyometrik olarak hacimce 1:4 metanöl/su ortamında, dört farklı iyonik şiddette (0,01; 0,05; 0,10 ve 0,1 5M LiCİ ) ve üç farklı sıcaklıkta ( 298, 303 ve 3 1 OK) incelenmiştir. HL ve HL* ligandlarının protonasyon sabitleri ile oluşan komplekslerin kararlılık sabitleri (logK) yukarıda belirtilen iyonik şiddetlerde ve sıcaklıklarda belirlenmiştir. Söz konusu ligandların Ni(ll) ve Cu(li) ile kompleksleşmelerine ait başlıca ürünün NiL+ ve CuL+ olduğu belirlenmiştir. Sıfir iyonik şiddete karşılık gelen termodinamik protonasyon ve kararlılık sabitlerinin 1/T'nm fonksiyonu olarak doğrusal değişimlerinden AH ve AS değerleri elde hesaplanmıştır. Herbir çalışma için serbest enerjideki değişimler AG =-2.303RTlogK eşitliğine göre hesaplanmıştır. Serbest ligandların pKa değerlerinin sıcaklık arttıkça azaldığı gözlenmiştir. Bu durum ligandların ashliğinin sıcaklık arttıkça arttığını, diğer bir ifade ile yüksek bir sıcaklıkta protonasyonun arttığını göstermiştir. Protonasyon prosesi kendiliğinden değildir, endotermik ve entalpik olarak desteklenmez. Metal komplekslerinin oluşumu kendiliğindendir, endotermik ve entalpik olarak desteklenir. TEMMUZ, 2003 Vildan ENİSOĞLU VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The protonation constants of 5-ben2yl-4-phenyl-lH-pyrimidine-2-on (HL) and 5-ben2yW-phenyl-lH-pyrimidine-2-thione (HL*) and their complex stability constants with Ni(II), Cu(II) have been determined potentiometrically at various ionic streng ties using LiCl in methanol/water (1:4 v/v) mixture. The experiments were carried out only using the ratio of metal to ligand 1:1 and three different temperatures, 298, 303, 310K, respectively. The protonation constants of the ligands (pKa), as well as the stability constants of their complexes with Ni(II), Cu(II) ions in methanol / water (1:4 v/v) were evaluated at 298, 303 and 31 OK under conditions given above. The major species found in all metal-ligand complexation were CuL+ and NiL+ with both ligands. The slope of the plot ( pKa or logK vs. 1/T ) was utilized to calculate the enthalpy change (AH) for the protonation or complexation process, respectively. The corresponding thermodynamic functions (AG, AH, AS) were derived and discussed. The pKa values of the free ligands decrease with increasing temperature indicating that the acidity of the ligands increases with increasing temperature, ie., a higher tempereture favours the protonation process. The protonation process has been found to be is nonspontaneous, endothermie and entropically unfavourable. However, the formation of the metal complexes has been found to be spontaneous, exothermic and entropically favourable. JULY, 2003 VİIdan ENİSO?LU V1T