Kot pantolon üretimi ve kalitesi üzerine değerlendirmeler
Analyses on jean production and quality
- Tez No: 180599
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL FETTAHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz tekstil sektöründe rekabetçi piyasa ortamında bir iºletmenin ayaktakalabilmesi için vazgeçilmez olarak bilinen; kalite, verimlilik, düşük maliyet ve uygunterminler gibi niteliklere sahip olmak zorundadır. Bu özellikler arasından kalite uluslar arasıpiyasada da ayakta kalabilmek için en önemli unsurdur.Türkiye ihracatının can damarlarından biri olan konfeksiyon sektörü içinde kalitevazgeçilmez unsurdur. Uzak doðunun da konfeksiyon sektörüne girmesi ile önemi bir katdaha artan kalite kavramı; ihracatçı firmalar için olmazsa olmaz bir unsur haline gelmiştir.Sektörde yıldızı son 10 yılda giderek parlayan ve konfeksiyon pazarındaki hacmini giderekarttıran kot pantolon sektörü Türkiye için gelecek vadeden bir sektördür. Buna karşın denimkonfeksiyonu ile ilgili literatürlerin ve bilimsel çalışmaların sektörün hacmine ve önemineoranla henüz yeteri kadar deðildir. Ancak sektörün büyümesi ve rekabetçi gücünüarttırması için bilimsel açdan gelişmesi, daha sistemli çalışması fabrikasyon mantıðıyla veseri üretime uygun çalışması gerekmektedir.Bu çalışmada kalite kavramı, kalite kavramının nasıl geliştiði ve bu günkü deðerinenasıl ulaştıðı, konfeksiyon sektöründe nasıl uygulanabileceði, kot üretimi ile ilgili genişliteratür çalışması yapılmış; üretim esnasında ortaya çıkabilecek belirli hatalar tespit edilmiş,çeşitli kıstaslara göre kategorize edilmiş, detaylı analizleri yapılmış ve hatalarınönlenebilmesi için pratik ve teorik çözüm önerileri sunulmuştur.Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda hata nedenleri tespit edilerek, alınmasıgereken önlemler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
To survive in the very competitive market of textile, companies have to gain someadvantages such as quality, efficiency, low cost and quick response. Among these, quality is themost important factor for international market.Quality is also an indispensible factor of apparel sector for Turkish export. With the entrance ofFarEast countries to the competitive international market, quality becomes more important everyday. Last 10 years, jean sector has become a very important factor of the Turkish apparel sector.However scientific research and literature in this field is not enough when compared with it?s sizeand importance on the Turkish apparel sector. However for Turkish apparel sector, to grow up andbecome more competitive in the national market, all firms have to develop themselves for scientificvision, change the work shape from the contractor to manufacturer consider and have to work moresistemmaticall.In this thesis, detailed research has been conducted on quality, quality meaning, how to developthe quality meaning and how to reach today?s importance, how to apply the quality on apparel andjean production, the repairs on error on the production stage were determined; classified accordingto criteria; detailed analyses and practical and teorical solutions were proposed to avoid repairs anderrors.