Bakım yönetimi ve bir işletmede toplam üretken bakım modelinin oluşturulması
Maintenance management and implementation a model of total productive maintenance in a factory
  1. Tez No: 136105
  2. Yazar: KEMAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET BAKIM YÖNETİMİ VE BİR İŞLETMEDE TOPLAM ÜRETKEN BAKIM MODELİNİN OLUŞTURULMASI Teknik alanda makinelerde ortaya çıkan arıza ve hasarlar büyük ekonomik kayıpların doğmasına neden olur. Arıza ve hasarlardan korunmak için bir takım tedbirlerin alınması gerekir. Ekonomik kayıplar, sadece arızalanan makineyle ilgili değildir. Arızalanan makine çevresindeki diğer makinelerin işleyişine de zarar verebilir. Makinelerin arızalanması iş kayıplarına ve fire miktarının artmasına neden olur. Bunların hepsi bir araya geldiğinde çok büyük maliyet rakamlarına ulaşır. Bakım, kısaca üretim sistemini sürekli olarak faal halde tutabilmek için yapılan faaliyetlerin tümü olarak tanımlanabilir. İşletmelerin mekanizasyonu ve kişi başına düşen yatırım maliyeti arttıkça ekipmanların bakım onarımının önemi de aynı ölçüde artmakta ve planlı bakım uygulamalarını bir uzmanlık haline getirmektedir. Birbirine bağlı imalat sistemlerinde üretim maliyetlerini minimize etmek ve malı tüketiciye zamanında ulaştırmak, kesintisiz üretim ile gerçekleştirilir. Herhangi bir makine ve aksamı arızalanıp devreden çıktığı zaman, üretim miktar ve kalitesini istenen düzeyde tutmak imkansızdır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, giriş ve amaç,ikinci bölümde, bakım tanımı, faaliyetleri, bakım çeşitleri ve sonrasında TÜB tanım ve hedefleri ele alınmış, üçüncü bölümde ise orta büyüklükte bir işletmede, TÜB modelinin oluşturulması çalışmalarına yer verilmiştir. Haziran, 2003 Kemal KAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAINTENANCE MANAGEMENT AND IMPLEMENTATION A MODEL OF TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE IN A FACTORY The breakdowns occured in production can cause serious economical losses. To avoid of such breakdowns some precautions have to be taken. Economical losses are not only resulted from the brokendown machines. The brokendown machines can be harmful for the other machines in operating. The breakdowns occured in machines can cause losses in labour and increase in defects. And all above result in great rises in cost. Maintenance can be described shortly that, is all activities to keep the production system active all the time. Advances in mechanizations and increasing per capita expenditures of companses cause increasing importance of maintenance. So maintenance planning becomes branch of an expertness. In production systems, minimizing the manufacturing cost and presenting the products in time to customers can be possible only with continuity in production. If any machine or a part of a machine breaks, it is impossible to keep the desired product quality and amount. This study consists of three parts. In the first part, introduction and target of the thesis. In the secont part, general maintenance description, application and types of maintenance and furthermore, defination and aims of TPM. In the third part, implementation a model for TPM in a medium-scale factory is introduced in this thesis. June, 2003 Kemal KAYA VI