Risk management in banking and an application for value at risk (VAR) measurement
Bankacılıkta risk yönetimi ve riske maruz değer (RMD) ölçümü üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 136137
  2. Yazar: ÜMİT ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET BANKACILIKTA RİSK YÖNETİMİ VE RİSKE MARUZ DEĞER (RMD) ÖLÇÜMÜ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Son otuz yıldır fınans ve fmans dışı alanlarda yaşanan hızlı gelişmeler tüm dünyada bankacılık sisteminin dinamiklerini değiştirmiş ve bankaların karşı karşıya kaldıkları risklere yenilerini eklerken, riskin tanımlanması ve taşman riskin gerçek boyutunun tespit edilmesi için gerekli çalışmaların giderek daha karmaşıklaşmasına neden olmuştur. Risklerin doğru ölçülüp yönetilememesi ülkemizde ve dünyada çeşitli malî skandallara yol açmıştır. Son 10 yıl içerisinde dünyada meydana gelen büyük boyutlu malî skandallar incelendiğinde, karşılaşılan ortak problemler; risk yönetimi ve sisteminin olmaması, kişisel hırs, yanlış yönetim, gözetim ve denetim eksiklikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ortamda uluslararası düzenlemeciler hem bilançoya bağlı hem de bilanço dışı faaliyetlerden kaynaklanan risklerin etkin olarak, bir sistem dahilinde ölçülmesi ve bunun için yeterli sermaye ayrılması konusunu göndeme getirmektedirler. Ülkemizde ise konu hem Türk ve Dünya ekonomilerindeki son yılardaki gelişmeler hem de yeni Bankalar Kanunu ile ayrı bir önem kazanmıştır. Yeni Bankalar Kanunu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 08.02.2001 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 'Bankaların İç Denetim ve Risk Yönetim Sistemleri Hakkında Yönetmelik', bankaları etkin iç denetim ve risk yönetimi sistemleri kurmakla yükümlü duruma getirmiştir. Sermaye erozyonunun önlenmesi amacıyla; kredi, malî piyasa ve operasyonel risklerin doğru yönetilmesi gerekmektedir. Kâr amaçlı kuruluşlar olarak bankalar için de risk yönetimi giderek önem kazanmaktadır. Bankacılık için uygun bir risk tanımı 'sonuçların belirsizliğine maruz kalma' şeklindedir. Bankaların maruz kaldığı riskler çok farkhlaşsa da, temel riskler şöyle sıralanabilir; kredi riski, likidite riski, faiz oranı riski, piyasa riski, döviz kuru riski, ödeyememe riski ve operasyonel risk.Zararların oluşmasını engelleyecek tedbirleri almak risk yönetiminin temel adımlarından biridir. Oluşabilecek zararlar için ölçme metodu kullanarak, üst yönetimi bilgilendirme sürecini oluşturmak ve manevra gerektiren durumlarda hızlı karar almayı gerektiren sistemleri kurarak etkin bir risk yönetimi yapılabilir. Risk yönetiminde kullanılan yöntemler gelişim sırasına göre;. Geleneksel risk yönetimi teknikleri (Boşluk Analizi, Süre Analizi ). Modern portföy teorisi. Türev modellerle risk yönetimi teknikleri. VAR ile risk yönetimi“Value-at-Risk”(VAR) modeli (Riske Maruz Değer-RMD), yeni risk ölçüm metodları içinde en çok kabul görmüş yöntemdir. VAR, finansal piyasalarda belli bir güven aralığında, belli bir dönem içinde meydana gelebilecek en yüksek zararı geleceğe dönük bir bakışla, herkesin anlayabileceği bir cinsten - para değeri olarak- ifade eden bir yöntemdir. Bir başka deyişle VAR, elde tutulan portföy veya varlığın değerinde belli bir zaman dilimi içinde ve belli bir olasılıkla meydana gelebilecek maksimum değer kaybının tahminine dayanan bir kavramdır. Özellikle sermaye yeterliliğini belirlemek için piyasa riskini ölçmede bu modelin kullanılması birçok ülke ve finansal kurumda zorunluluk haline gelmiştir. Bir risk yönetim ve ölçüm aracı olarak, uluslararası finansal kuruluşlar arasında büyük kabul gören VAR, günümüz risk yönetim araçları içinde önemli bir yer edinmiştir. VAR metodolojisinin bu başarısındaki en önemli faktörler: uygulanmasının oldukça basit olması, üst yönetimce yorumlanıp değerlendirilmesinin kolay olması, kullanımının uluslararası düzenleyici kurumlar tarafından teşvik edilmesi olmuştur. VAR her türlü ihtiyaç için kullanılmaktadır: Risk raporlaması, risk limitlerinin belirlenmesi, sermaye uygulamaları, sermayenin iç dağılımının belirlenmesi ve performans ölçümü. Piyasa riskini hesaplamak için değişik VAR yöntemleri bulunmaktadır. Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu yöntemler birbirlerinden farklı olmakla beraber, ayrı ayrı veya birlikte de uygulanabilir. Hangi yöntemin en uygun olduğu, kurumun özel durumuna yani portföydeki enstrümanların ve pazarın özelliklerine bağlıdır. Bu metodlar:. Delta-Normal Metodu (Parametrik Metod) vı. Delta-Gama Metodu. Tarihsel Simulasyon Metodu. Monte Carlo Simulasyon Metodu Hangi metodun kullanılacağına ilişkin seçim portföyün kompozisyonuna bağlıdır. İçinde opsiyon bulunmayan portföyler için en iyi seçim Delta Normal Metodu'dur. Bu durumda VAR' in hesaplanması daha kolaydır. Ayrıca, metod hatalı tahmin ya da hesaplamalardan kaynaklanan model riskinden fazla etkilenmez. Opsiyon portföyleri taşıyan portföyler için Tarihsel Simulasyon veya Monte Carlo Simulasyon metotları kullanılabilir. Çalışmada, 2002 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senetleri arasından rassal seçilen 4 adet hisse senedinden oluşan varsayımsal bir portföyün piyasa riski hesaplanmıştır. Hesaplama yöntemi olarak Delta Normal Metodu ile Tarihsel Simulasyon Metodu kullamlmıştır. Delta Normal Metodu için, portföyü oluşturan hisse senetlerinin normal dağılıma uygun olup olmadığı Jarque Bera testi uygulanarak ortaya çıkarılmıştır. İstatistikî hesaplamalar için SPSS 8.0 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen uygulama sonuçları literatür ile aynı doğrultuda gerçekleşmiştir. Portföy için hesaplanan VAR değerleri, portföyü meydana getiren hisse senetlerinin ayrı ayrı VAR değerlerinin toplamından küçük çıkmıştır. Buna neden olan faktör hisse senetleri arasında hesaplanan korelasyon değerleridir. Çalışmadan elde edilen Delta Normal VAR değerleri, yalmzca bir güven aralığı, 90%, dışında Tarihsel Simulasyon VAR değerlerinden düşük gerçekleşmiştir. VAR riskin ölçülmesi için kullanılabilecek araçlardan biridir ve aldığı pek çok eleştiriye rağmen dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Belirli bir yüzde olasılıkla belirli bir dönem için riske maruz kalan değeri hesaplamakta, yöneticilerin önlerini görmelerine, karar alma süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Ancak VAR' in da kısıtları olduğu ve tek başına tam bir risk yönetimi sağlamadığı, risk yönetiminde bir araç olduğu unutulmamalıdır. Model kullanılıp eksik kaldığı noktalar ortaya çıktıkça, bu eksiklikleri gidererek yerine geçebilecek yeni yöntemler geliştirilebilecektir. Haziran, 2003 Ümit ARKAN VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RISK MANAGEMENT IN BANKING AND AN APPLICATION FOR VALUE AT RISK (VAR) MEASUREMENT For the last 30 years, rapid developments in both finance and other areas, have changed the dynamics of banking system, added new risks that banks face with, and also caused more complexity for the necessary work to define risk and to determine the real dimension of the carrying risks. The mismanagement and mismeasurement of the risk has led to a few financial scandals in recent years both in the world and in our country. When biggest financial scandals happened in the last 10 years are investigated, the common problems faced are; lack of risk management system, personal greed, mismanagement, lack of controlling and auditing systems. In this environment according to the international regulators, the risks appearing by un balance sheet or off-balance sheet activities should be measured systematically and optimum capital should be added when necessary. With the recent developments in Turkey and in the world and new Banking Regulations, this subject has become more important in our country. With the new Banking Act and 'the Charter About Internal Auditing and Risk Management Systems for Banks' which promulgated by Banking Regulation and Supervision Agency on 08.02.2001, banks have been obliged to establish and develop effective internal auditing and risk management systems. In order to prevent capital erosion, credit risks, market risks and operational risks should be managed correctly. As the banks are profit-targeted institutions, risk management is getting more important. The first step of effective risk management is acknowledging the risks, identifying the sources of risks and classifying the risks. A suitable definition of risk in banking is: exposure to uncertainty of outcome. The risks that banks face can be listed in many various ways, but fundamental risks are; credit risk, liquidity risk, interest rate risk, market risk, foreign exchange risk, solvency risk and operational risk. vrnTaking the precautions in order to prevent the occurrence of losses is one of the fundamental steps of risk management. Effective risk management should be realized by using measuring method for the possible losses, forming top management information process and establishing such systems that implies faster decision making for the conditions requiring manoeuvres. Main methods used in risk management in development rank are;. Traditional risk management methods (Gap Analysis, Duration Analysis). Modern portfolio theory. Risk management methods with derivatives models. Risk management methods with VAR“Value-at-Risk”(VAR) is the most accepted one within the new risk management methods. VAR is method which defines the maximum possible loss over a time horizon within a given confidence level in terms of money. Another definition of VAR is; a concept that is based on the estimation of maximum loss in the value of portfolio or an asset, for a time period with a certain probability. The use of this model became an obligation in many countries and institutions in order to specify the capital accord. VAR, which is accepted by international financial institutions as a risk management and measurement tool, ranks at an important place within today's risk management tools. The most important factors of VAR methodology for this success are; easy implementation of VAR, easy to be commented and evaluated by top management, and encouragement of its use by international regulators. VAR is being used for just about every need: Risk reporting, risk limits, regulatory capital, internal capital allocation and performance measurement. Various VAR methods exist to calculate market risk. Each method has specific pros and cons. These methods are different from each other and a mixed method should be also used. The appropriateness of a method depends on the institution itself, that is the characteristics of the instruments in the portfolio and the market. These methods are;. Delta-Normal (Parametric) Method. Delta-Gamma Method. Historical Simulation Method. Monte Carlo Simulation Method IXThe choice of the method depends on the composition of the portfolio. For the portfolios that have less options, Delta Normal Method should be the best choice. In this situation, it is easy to calculate VAR, and it is not much effected from the model risk which appears from wrong estimations or calculations. This method is not appropriate for the portfolios carrying many options positions. For such models, Historical Simulation or Monte Carlo Simulation Methods should be used. In this study, market risk for one hypothetical portfolio with four different stocks (shares), traded in Istanbul Stock Exchange in 2002 was calculated. The four stocks were randomly chosen. Two VAR methods, Delta-Normal Method and Historical Simulation Method were used. For Delta-Normal Method normality tests were done to daily return values with Jarque-Bera test^ For statistical computings SPSS 8.0 was used. The findings realized in similar direction with the literature. The portfolio VAR value is less than the sum of each asset's VAR value because of the correlation factor among assets. And the portfolio VAR values obtained by Delta Normal method were less than the VAR values obtained by Historical Simulation method except for one confidence level, 90%. VAR is one of tools in order to measure risk and despite many criticisms, it is widely used all over the world. It is calculating the value at risk for a definite time period, helping risk managers in their future predictions and contributing them in decision taking processes. But it is not to be forgotten that VAR has also restrictions and can not supply a whole risk management alone. By the revealing of deficient points in its use, new methods which can remove these deficiencies would be developed. June, 2003 Umit ARIKAN