Basel uzlaşısı çercevesinde bankalarda piyasa riski yönetimi ve bir uygulama
Under Basel periphery a market risk management in banks and an application
  1. Tez No: 189294
  2. Yazar: MEHMET ŞANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAİF PARLAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
BASEL UZLAŞISI ÇERÇEVESİNDEBANKALARDA PİYASA RİSKİ YÖNETİMİ VEBİR UYGULAMAMehmet ŞANLIOĞLUÖZETUluslar arası finans piyasalarında 1980'liyıllarda görülen bütünleşme anlayışı ulusal finanskuruluşlarının karşılaştıkları risk çerçevesinindeğişmesine neden olmuştur. Önceden fark edilmeyenyeni risklerin ölçülmesi için daha karmaşık riskyönetim teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Butekniklerden biri de, kullanımı yaygınlaşmakta olanRiske Maruz Değer (Value at Risk-VAR) yöntemidir.Riske Maruz Değer Yöntemi, farklı piyasalardamaruz kalınan değişik risk seviyeleriyle faiz oranı,döviz kurları ve fiyat gibi risk faktörlerinibirleştirmenin ve söz konusu riskleri anlaşılabilir birsayı ile ifade etmenin yolu olarak ortaya atılmıştır.Anlaşılabilir olan bu sayı vasıtasıyla, kurumlarınkarşı karşıya kaldıkları piyasa riskinin daha kolayanlaşılması ve etkin yönetilmesi sağlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, 1997 yılında BaselKomitesi'nin aldığı bir kararla ve ülkemizdeBDDK'nın 2001 yılında yürürlüğe koyduğu biryönetmelikle bankalar için sermaye yeterliliği rasyosuhesaplanmasında kullanımı zorunlu hale getirilenRiske Maruz Değer yöntemini göstermek ve biruygulamayı ortaya koymaktır. Çalışmada analitikyöntem olan varyans-kovaryans yöntemi kullanılarak,döviz kuru ve hisse senedi pozisyonlarından oluşanportföye ilişkin RMD hesaplaması yapılmıştır.Yapılan hesaplar sonucunda; seçim öncesi biryıllık ve seçim sonrası bir yıllık dönemlerkarşılaştırıldığında; ödenmiş sermayesi 20.000 MilyarTL olan X Bankasının İMKB 100'ü temsil eden 1.500Milyar TL'lik portföye ait RMD'nin ve RMD'yeparalel olarak riske maruz sermayenin ve piyasariskine maruz tutarın seçim sonrası yükseldiği, 1Milyon USD tutarında açık pozisyondan oluşanportföye ait RMD'nin ve RMD'ye paralel olarak riskemaruz sermayenin ve piyasa riskine maruz tutarınseçim sonrası düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
UNDER BASEL PERIPHERY A MARKET RISKMANAGEMENT IN BANKSAND AN APPLICATIONMehmet SANLIOGLUABSRACTThe entegration view seen in international financemarkets in 1980?s has led to change in risk peripherythat international finance corporations encountered.More complex risk management technics have begunto be used for evaluating new risks never seen before.One of these technics is Value at Risk (VAR) whoseusage has been widespread.VAR method was introduced for the way ofcombining risk factors such as interest rate, foreignexchanges and price with risk levels exposed ondifferent markets and mentioning these risks as anunderstandable number. By means of thisunderstandable figure, it has been provided thatmarket risk corporations face to face is seen moreeasily and managed more efficiently.The aim of this study is to explain VAR method whoseusage in calculating capital adequacy ratio of bankshas been put on as compulsory by BDDK in 2001 andbasel Commitee decision in 1997 and to show anapplication. In this study, the VAR of portfolioconsisting foreign exhange and stocks positions wascalculated by using variance-covariance methodwhich is an analytic one.After some calculations; in the comparison of a yearbefore election period and a year after election period,the VAR of portfolio consisting of 1.500 Million TLstock of ISE of X Bank whose paid capital is 20.000Million TL, and capital exposed on a risk and thevalue exposed on a market risk with the parallel ofVAR increased after election. On the other hand, theVAR of portfolio consisting of 1 Million USD shortposition of X Bank whose paid capital is 20.000Million TL, and capital exposed on a risk and thevalue exposed on a market risk with the parallel ofVAR decreased after election.