Kahramanmaraş ilinde ailelerin hayvansal gıda maddeleri tüketim ve harcamalarının ekonomik analizi
Economic analyzes of household's animal product consumption behavior in the province of Karamanmaraş
- Tez No: 136191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETFazilet ASLAN KAHRAMANMARAŞ SUTÇU İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ İLİNDE AlLELERIN HAYVANSAL GIDA MADDELERİ TÜKETİM VE HARCAMALARININ EKONOMİK ANALİZİ Fazilet ASLAN DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Cuma AKBAY Yıl: 2003 Sayfa : 51 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cuma AKBAY : Yrd. Doç. Dr. Enver ORHAN : Yrd. Doç. Dr. K. Sinan DAYİSOYLU Bu çalışma, Kahramanmaraş ili kentsel alanında sosyo-ekonomik ve demografik gruplar itibariyle ailelerin hayvansal gıda maddeleri tüketimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana materyalini, Kahramanmaraş ili kentsel alanında belirlenen 216 aile ile yüz yüze yapılan anketler oluşturmaktadır. Aileler aylık ortalama gelirlerinin %28.15'ini gıda harcamalarına ayırmaktadır. Ortalama gıda harcamalarının ortalama tüketim harcamaları içindeki payı %38.34 olarak bulunmuştur. Ailelerin bir ayda ortalama 3.06 kg et tükettikleri saptanmıştır. Ailelerin bir ayda ortalama süt tüketimleri 3.2 İt iken, ortalama yumurta tüketim miktarları 21 adet olarak bulunmuştur. Ailelerin gelirleri arttıkça, toplam gıda harcamalarının arttığı, buna karşılık gıda harcamalarının toplam aile geliri içerisindeki oranının azaldığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Tüketici, Hayvansal Gıda Tüketimi, Gelir-Tüketim İlişkisi II
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFazilet ASLAN UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS MSc THESIS ABSTRACT ECONOMIC ANALYZES OF HOUSEHOLD'S ANIMAL PRODUCT CONSUMPTION BEHAVIOR IN THE PROVINCE OF KAHRAMANMARAŞ Fazilet ASLAN Supervisor : Assist. Prof. Cuma AKBAY Year : 2003 Pages : 51 Jury : Assist. Prof. Cuma AKBAY : Assist. Prof. Enver ORHAN : Assist. Prof. K. Sinan DAYISOYLU The focus of this study is to analyze household's animal product consumption behavior for different socioeconomic and demographic groups. Data used in this study are household survey data collected from 216 families in the province of Kahramanmaraş. Multivariate results give insights into how household make food consumption decisions. Results show that the share of the total food consumption in total household income is about 28.15 percent while it is 38.34 percent in household total consumption. Moreover, average monthly meat and meat products consumption is 3,06 kg, milk and milk products consumption is 3.2 liter and number of eggs consumption is 21 in the research area. This study show that as household income increases, total food consumption increases but the share of the food consumption in total income decreases. Key Words : Consumer, Animal Food Consumption, Income-Consumption Relationship III