Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen siyah alaca sığırlarda kısmi süt verimlerinden yararlanılarak 305 günlük süt verimini tahmin etme imkanları
Estimation of 305 days milk yield using partial milk yield in holstein cattle raised Ceylanpınar State Farm
  1. Tez No: 136203
  2. Yazar: ALİ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETAli AÇIKGÖZ KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİMDALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET CEYLANPINAR TARIM İŞLETMESİNDE YETİŞTİRİLEN SİYAH ALACA SIĞIRLARDA KISMİ SÜT VERİMLERİNDEN YARARLANILARAK 305 GÜNLÜK SÜT VERİMİNİ TAHMİN ETME İMKANLARI Ali AÇIKGÖZ DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Ali KAYGISIZ Yıl: 2003, Sayfa: 70 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ali KAYGISIZ (Başkan) : Doç. Dr. Sinan BAŞ : Yrd. Doç. Dr. Galip BAKIR Bu araştırmada, Siyah-Alaca sığırlarda kısmi süt verimlerinden yararlanılarak toplam süt verimini tahmin etme ve bu tahminlerle seleksiyondan yararlanma imkanları, süt verimlerini ergin çağa ve 305 güne göre düzeltmede kullanılacak faktörler geliştirilmiştir. Toplam verimi kısmi verimlerden yararlanarak tahmin etmenin başarılı olup olamayacağını araştırmak için kısmi verimlerin birbirleriyle ve toplam verimle olan fenotipik ve genetik korelasyon katsayıları, her bir kısmi süt verimine ve 305 günlük süt verimine ait kalıtım dereceleri ve kısmi süt verimlerine ait seleksiyon ölçüt değerleri hesaplanmıştır. Materyal olarak Ceylanpmar Tarım İşletmesindeki Siyah-Alaca sığırların, 1989-2001 yılları arasında doğum yapan, ilk 10 kontrol günü süt verimlerinden en az 5 ölçüm kaydı bulunan 2845 ineğe ait 7359 laktasyon kayıtları ile baba olarak en az 10 yavrusu bilinen 140 boğa kullanılmıştır. Süt verimlerini ergin çağa göre düzeltme katsayılarının hesaplanmasmda; 26 buzağılama yaş gurubu ve 4 mevsim dikkate alınarak toptan karşılaştırma metodu kullanılmıştır. 305 güne göre düzeltme katsayılarının hesaplanmasında ise 26 buzağılama yaş gurubu ve 4 mevsim dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAli AÇIKGÖZ UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCD2NCE MSc THESIS ABSTRACT ESTIMATION OF 305 DAYS MILK YIELD USING PARTIAL MILK YIELD IN HOLSTEIN CATTLE RAISED CEYLANPINAR STATE FARM. Ali AÇIKGÖZ Supervisor: Asist. Prof. Dr. Ali KAYGISIZ Year: 2003, Pages: 70 Jury: Assist. Prof. Dr. Ali KAYGISIZ : Assoc. Prof. Dr. Sinan BAŞ : Assist. Prof. Dr. Galip BAKIR In this study, total milk yield was predicted using partly estimated milk yield and application possibility of this values on selection was searched. Determination factors for 305 days milk yield and mature equivalent yield were calculated in Ceylapinar State Farm Holstein cattle. An efficient prediction of total yield from partly yield was searched using genetic and phonotypic correlation between each partly estimated yield value and total yield. Also heritability and selection criteria values were calculated for 305 day milk yield and partly estimated milk yield. 7359 lactations data, belong to 2845 Holstein cows during the period of 1989- 2001 and at least first 5 control value recorded, were analyzed according to calving year, four season and 26 calving age group. Also sire effect on cumulative milk yield was analyzed for heredity and genetic correlation estimation. The factors for standardizing mature equivalent determined using the Gross Comparison Method.