Materyal yoğunluğundaki rastgele değişimlerin reaktör kritikliliği üzerine etkileri
The Effects of random material density on reactor criticality
- Tez No: 136213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
QZETIsa ÇETİN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET MATERYAL YOĞUNLUĞUNDAKİ RASTGELE DEĞİŞİMLERİN REAKTÖR KRİTİKLİLİĞİ ÜZERİNE ETKİLERİ İsa ÇETİN DANIŞMAN: Doç. Dr. Fikret ANLI Yıl: 2003, Sayfa: 41 Jüri: Doç. Dr. Fikret ANLI Doç. Dr. Adnan KÜÇÜKÖNDER Doç. Dr. M. Kemal KIYMIK Tek gruplu ve tek boyutlu Nötron Transport Denklemini kullanılarak, reaktör materyalindeki stokastik (rastgele) değişimlerin reaktörün kritikliliği üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada kesin matematiksel sonuçlara ulaşmak için oldukça basit derecede stokastik bir işlem kullanıldı. Sonuç olarak reaktör materyalindeki stokastik proseslerin sistemin reaktivitesini arttırdığı, kritik kalınlığı ise azalttığı bulundu ve daha önce elde edilen sonuçlarla uyum içerisinde olduğu görüldü. Elde edilen sonuçlar dikkatli bir şekilde incelendiğinde; sonuçların stokastik pertürbasyonun hangi göstergeye uygulanırsa uygulansın değişmediği görülmektedir. Sonuç olarak; sistemin reaktivitesinin uygulanan stokastik pertürbasyonla arttığı ve kritik kalınlığının da azaldığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Nötron Transport Denklemi, Reaktivite, Stokastisite, Kritik Kalınlık. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIsa ÇETİN UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE DEPARTMENT OF PHYSICS MSc THESIS ABSTRACT THE EFFECTS OF RANDOM MATERIAL DENSITY ON REACTOR CRITICALITY tsa ÇETİN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fikret ANLI Year: 2003, Pages: 41 Jury : Assoc. Prof. Dr. Fikret ANLI Assoc. Prof. Dr. Adnan KÜÇÜKÖNDER Assoc. Prof. Dr. M. Kemal KTYMIK By using the one-group and one-dimensional neutron transport equation, we discussed the effects of stochasticity on the criticality size and reactivity of a slab reactor. In our analysis we used a sufficiently simple stochastic perturbation on the reactor parameters to obtain exact results. It is shown that the stochastic perturbation on the reactor parameter increased the reactivity and decreased the critical thickness and our conclusion is shown to be agreed with the previous conclusions. It is also shown that the results stay unchanged whatever indicator is used. Key Words : Neutron Transport Equation, Reactivity, Stochasticity, Critical Thickness. Ill