Katı-katı ve erime faz geçişlerinin düzen parametreleri teorisi
Order parameters theory of solid-solid and melting phase transitions
- Tez No: 136212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Şükran GOK KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KATI - KATI VE ERİME FAZ GEÇİŞLERİNİN DÜZEN PARAMETRELERİ TEORİSİ J Şükran GOK DANIŞMAN : Doç. Dr. Şükrü ÖZGAN Yd : 2003 Sayfa : 54 Jüri : Doç. Dr. Şükrü OZGAN Prof. Dr. Aü DOĞAN Yrd. Doç. Dr. Yaşar ASLAN Bu çalışmamızda, Pople ve Karasz'm moleküier kristallerin erime teorisine yeni bir enerji parametresi üâve edilerek, Pople ve Karasz'm moleküier kristallerin erime teorisi geliştirildi. Modife modelin denge durumu çözümlerini incelemek için iç enerji, entropi ve serbest enerji ifadeleri elde edildi. Denge durumunda sistem minimum enerjiye sahip olduğundan, serbest enerji ifadesi minimize edildi Modife modelin denge durumu, en düşük yaklaşımlı kümesel değişim metoduyla incelendi. Model plastik kristallere uygulandığından plastik kristallerin bazı temel özellikleri verildi. Konum ve yönelim düzen parametrelerinin sıcaklıkla değişimleri, farkh çiftlenim oran sabiti v değerleri için incelendi. q=2Q-l ve s=2S-l alınarak düzen parametrelerinin 0 ile 1 arasmda değişimi sağlandı. v0.33 için tek geçiş (erime) elde edildi. Bütün geçişler birinci dereceden, fakat sadece v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şükran GOK UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE DEPARTMENT OF PHYSICS MSc THESIS ABSTRACT ORDER PARAMETERS THEORY OF SOLD) - SOLID AND MELTING PHASE TRANSITIONS Şükran GOK Supervisor : Doç. Dr. Şükrü ÖZGAN Year : 2003 Pages : 54 Jury : Assoc. Prof. Dr. Şükrü OZGAN Prof. Dr. AKDO?AN Assist. Prof. Dr. Yaşar ASLAN In this study, The Pople and Karasz theory of melting of molecular crystals is developed by adding a new energy parameter to the theory. We have obtained expressions of internal energy, entropy and free energy for studying the equilibrium behaviour solutions of the modified model. The free energy expression is minimized because the system has got minimum energy at the equilibrium. The equilibrium behaviour of the modified model was studied with the lowest approximation of the Cluster Variation Method. Some basic properties of plastic crystals were given since the model can be applied to plastic crystals. Thermal variations of the positional and orientations! order parameters are examined for the different coupling rate constant v values. Taking q=2Q-l and s=2S-l, the order parameters are adjusted between 0 and 1. For values v0.33, single transition (melting) is obtained. All transitions are the first order but only solid-solid transitions for v