Farklı su düzeyi uygulamalarının kavunda verim, bitki gelişimi ve meyve kalitesi üzerine etkileri
Effect of different levels of irrigation application on yield, plant growth and fruit quality in melon
  1. Tez No: 136216
  2. Yazar: BEKİR BÜLENT ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETBekir Bülent ARPACI KAHRAMANMARAŞ SUTÇU İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET FARKLI SU DÜZEYİ UYGULAMALARININ kavunda verim, BİTKİ GELİŞİMİ VE MEYVE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ BEKİR BÜLENT ARPACI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sermin AKINCI Yıl :2003 Sayfa : 52 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Sermin AKINCI Prof. Dr. Kazım ABAK Doç. Dr. Cafer GENÇOĞLAN Araştırma kavunda (Cucunüs melo L. ev. Ananas Fi) su kısıntısının verim, kalite ve bitkisel özellikler üzerine etkisini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Su stresi konuları, Class A Pan'dan buharlaşan su miktarının % 40, % 70, 100 ve % 120 oranlarında bitkiye geri verilmesi ile oluşturulmuştur. Çalışmada su kısıntısının kavunda, toplam verim, meyve ağırlığı, bitki başına meyve sayısı, meyve eti ağırlığı, meyve eni gibi verim kriterleri ile kuru kök ağırlığı, kuru gövde ağırlığı, yan dal sayısı, boğum arası uzunluğu, yaprak alanı, yaprak sayısı gibi bitkisel özellikleri üzerine olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. Su kısıntısı erkenci verim, suda çözünebilir kuru madde miktarı ve kök uzunluğu değerlerini arttırmıştır. Anahtar Kelimeler : Su kısıntısı, kavun, Cucunüs melo L., verim, bitkisel özellikler n
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBekir Bülent ARPACI UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES MSc THESIS ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT LEVELS OF IRRIGATION APPLICATIONS ON YIELD, PLANT GROWTH AND FRUIT QUALITY IN MELON BEKD1 BÜLENT ARPACI Supervisor : Assist. Prof. Dr. Sermin AKTNCI Year :2003 Pages : 52 Jury : Assist Prof. Dr. Sermin AKINCI Prof. Dr. Kazım ABAK Assoc. Prof. Dr. Cafer GENÇO?LAN This research was conducted aim of defination of water deficit effects on yield, fruit quality and plant characteristics in melon (Cucumis melo L. cv. Ananas Fi). Water stress treatments arranged by applying 40%, 70%, 100% and 120% of evaporation fom Class A Pan. In study, it was determined negatively effects of water deficit on yield characteristics such as yield, fruit weigth, number of fruit, fruit flesh weigth, fruit diameter and on plant characteristics such as dry root weight,dry stem weight, number of lateral branch, intemode length, leaf area, number of leaf. Water deficit treatments increased early yield, soluble solid and root length. Keywords : Water stress, melon, Cucumis melo L., yield, plant characteristics III