Serada yetiştirilen kavunda, farklı sulama suyu miktarları ve kalsiyum düzeylerinin bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine etkileri
The effects of differrent irrigation water levels and different calcium application rates on yield, quality and crop growth of melon (Cucumis melo) under greenhouse conditions
- Tez No: 499544
- Danışmanlar: PROF. SEFER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sera sebze yetiştiriciliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağladığı avantajlar nedeniyle hızla yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle farklı sebze ve meyvelerin örtü altında yetiştirilmesine yönelik araştırmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, serada yetiştirilen kavun (Cucumis melo L.) bitkisine A sınıfı buharlaşma kabı buharlaşma düzeyine bağlı düzeltme katsayıları (0.40, 0.60, 0.80, 1.00 ve 1.20) ile oluşturulmuş, beş sulama suyu düzeyi ve farklı kalsiyum oksit düzeylerinin (0, 5, 10, 20 ve 30 kg CaO da-1) bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında bitki su tüketimi (ET), su kullanım randımanları (WUE) ve sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) da hesaplanarak, sera kavun yetiştiriciliğinde kullanılabilecek en uygun sulama suyu miktarı ve kalsiyum dozu belirlenmiştir. Deneme koşullarında uygulanan sulama suyu miktarları 145 mm ile 436 mm arasında değişmiştir. Bitki su tüketimleri ise konulara göre 227±2 mm ile 478±7 mm arasında değişmiştir. Pazarlanabilir verim değerleri ise 38.53 Mg ha-1 ile 101.50 Mg ha-1 arasında değişmiştir. En yüksek pazarlanabilir verim I100 Ca20 uygulamalarından elde edilmiştir. Bitki gelişimi açısından en yüksek toplam yaş ve kuru bitki biyokütle değerleri aynı uygulamalardan elde edilmiştir. Deneme kapsamında en yüksek IWUE değeri Ca30 I40 konusundan elde edilirken, en düşük IWUE değeri ise Ca30 I120 konusundan elde edilmiştir. Uygulanan sulama suyu miktarı arttıkça IWUE değerlerinin düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse vegetable growing is spreading all over the world as well as in our country because of the advantages it provides. For this reason, researches on growing different vegetables and fruits under covers are gaining importance. In this study, five levels of irrigation water formed with the correction coefficients (0.40, 0.60, 0.80, 1.00 and 1.20) related to evaporation level of the Class-A Pan and different levels of calcium oxide (0, 5, 10, 20 and 30 kg CaO da-1) were investigated for yield, quality and crop growth of melon (Cucumis melo L.) under greenhouse conditions. The amount of irrigation water to be used in greenhouse cultivation, evapotranspiration, water use efficiency (WUE) and irrigation water use efficiencies (IWUE) were calculated for determining of optimum irrigation water level and calcium dose of greenhouse melon production. The amount of irrigation water applied in the experimental conditions varied between 145 mm and 436 mm. Plant water consumption changed between 227 ± 2 mm and 478 ± 7 mm according to the experimental treatment. The marketable yield values ranged from 38.53 Mg ha-1 to 101.50 Mg ha-1. The highest marketable yield was obtained from I100 Ca20 applications. The highest total fresh and dry plant biomass values with respect to plant development were also obtained from the same applications. The highest IWUE value in the trial was obtained from the Ca30 I40 interaction treatments, while the lowest IWUE value was obtained from the Ca30 I120 interaction treatments. As the amount of applied irrigation water increased, IWUE values decreased.