Deprem hasarları, güçlendirme ve onarım-Aktif pasif kontrol sistemleri
Seismic damages, reinforcement propping-Active passive control systems
  1. Tez No: 136322
  2. Yazar: UĞUR GÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Deprem, aktif-pasif kontrol sistemleri 1999 depremleri gösterdi ki iyi formda tasarlanmış ve doğru malzeme ve kesitlerle uygulaması yapılmış betonarme binalar depremden çok az hasarla çıktı. Orta ve çok hasarlı binaların ise yerine yenilerinin yapılma maliyeti dikkate alınarak, bu binaların yeniden güvenilir hale getirilebilmesi için güçlendirilerek tekrar kullanımına açılabilmesi amacıyla yeni yönetmelikler açısından da uygunluğunun sağlanması ile çalışmalar yapılmaya başlandı. Hazırlanan bu tez güçlendirme konusunda yapılacak bu çalışmalara bir ışık tutabilmek amacıyla yapılmıştır. Kısaca her türlü güçlendirme örneklerine ve uygulamalarına değinilmiştir. Yapıların genel sistemlerinin beklenmedik de olsa dikkate almamız gereken deprem etkilerini ve bu deprem kuvvetlerinin sistem içerisinde nasıl dağıtılıp karşılanabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm yapı elemanlarının birbirleri ile mükemmele yakın çalışabilmesi için planlama örneklerine yer verilmiştir. Detaya inildiğinde ise ek perdeler, mantolanan kolon ve kirişler ve bu elemanların eski yapı ile uyumlu çalışabilmesi için gözden kaçırılmaması gereken detaylar yeni yönetmeliklere uygun şekilde yorumlanarak faydalı bir çalışma sunmak amaçlanmıştır. Son olarak, gerçek bir proje ekler kısmında ide statik programı ile çözülmüş ve bu yapının güçlendirme öncesi ve sonrası durumu sonuçlarla gösterilmeye çalışılmıştır. Bu proje gerçek hayatta uygulanmış, yapımn güçlendirilmesi bu proje ile yapılmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
SEISMIC DAMAGES, REINFORCEMENT AND PADDING ACTIVE-PASSIVE CONTROL SYSTEMS SUMMARY After 1999 earthquakes, it is shown that conditions of well-design structures checked by regulations was not that much poor. Also these buildings had well shaped dimensions and right resistance materials. However, it was little bit hard to support to rebuilt all these structures again from an economical perspective especially in a developing country. Because of this, all works were about having reinforced structures with using the right tools and regulations. This particular study is done for how people who were in civil engineering area would have right reinforced buildings. In addition, this experimental thesis is being included almost all kinds of reinforcing techniques and applications. Actually, nobody wants to expect that seismic energies could have been so harmful for the buildings. But, it is generally being caustic. And engineers should have been considered about it. Moreover, engineers would be able to do some researches how they disperse that seismic energy into small parts. Thus, all building components could be able to work together due to reduce that seismic energy. Thesis is also included some planning techniques. Furthermore, this study is being focused some detailed examples. For example, additional columns, beams, panels and other components before the reinforcement or later, the aim would be how effective these components would work together. Finally, a real project is being added in the appendix part that solved by ide static and compared with all data-s before the reinforcement and after the reinforcement. This project was real and it was applied in Adapazarı. XVII