Diş porseleni üretimi ve karakterizasyonu çalışmaları
Production and characterization of dental porcelain
- Tez No: 136431
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler; Diş, porselen, üretim Porselen; mukavemet, yüksek aşınma direnci ve mükemmel estetik sağladığı için diş hekimliğinde kullanılan en önemli malzemelerden birisidir. Normal ağız akışkanları içerisinde ve pratik olarak alınan yiyecek ve içeceklerde çözünmediği için porselen çok iyi kimyasal kaliteye sahiptir. Dişlerin temizlenmesi için kullanılan asidik ve alkali maddelere dayanıklıdır. Dokuyla mükemmel biyo uyumluluk sergiler. Ancak porseleninde bazı dezavantajları vardır: Uzun çalışma süresi gerektirir. Kırılgandır ve onarımı zordur. Ekonomik olmayıp pahalıdır. Kınlabilirlik tehlikesi nedeniyle yapay diştacı ve köprüler, arzu edilen mukavemeti sağlamak üzere metalik bir destek kullanımı gerektirir. Metal destekli porselen restorasyonu metal destek üzerine sulandırılarak çamur kıvamına getirilmiş porselen tozu uygulayarak üretilir. Sonra doğal diş görünümünde porselen tabaka oluşturmak için yüksek sıcaklıkta pişirilir. Porselenin pişirimi esnasında metal desteğin deformasyona uğramaması için porselenin pişirim sıcaklığı metalin ergime sıcaklığının en az 100 °C altında olmalıdır. Ayrıca ısıtma ve soğutma esnasında oluşan gerilimler nedeniyle porselende çatlak oluşmaması için metal destek ve porselenin termal genleşmeleri uyumlu olmalıdır. Bu çalışmada dişçilikte yaygın olarak kullanılan metal desteğin deforme olmayacağı sıcaklıklarda sinterlenebilen, termal genleşmesi metal desteğin termal genleşmesi ile uyumlu yüksek mukavemetli ve düşük ergime sıcakhklı diş porseleni üretilmiştir. Bunun için uygun hammaddeler belirlenmiş bir prosedür uyarınca çeşitli işlemlerden geçirilerek diş porseleni üretilmiştir. Üretilen porselenin ısı mikroskobu ile ergime davranışları incelenmiş, mekanik testlerle mukavemet değerleri ölçülmüş, dilatometre ile termal genleşmeleri incelenmiş ve X ışınlan difraktometresi ile oluşan fazlar belirlenmişrir. Daha sonra hazırlanan porselen metal destek üzerine uygulanarak metal destekli porselen diş üretilmiştir. Porselen dişe porozite testi, yüzey sertliği testi, asitlere ve alkalilere dayanım testi uygulanmıştır xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY: PRODUCTION AND CHARACTERISATION OF DENTAL PORCELAIN Key words; Dental, porcelain, production Porcelain is one of the most important material used in dentistry since it obtains high strenght, high wear resist and the most esthetic. Porcelain exhibits excellent chemical qualities, becauselt is insoluble in the normal fluids and in practically any given food or drink. It is also chemically able to resist the acids or alkali frequently used for washing teeth. Moreover, mammalian tissues are very tolerant of its presence. Porcelain does have, however, some disadvantages: Long working time is needed. It is relatively fragile and repairs are difficult. It is costly. Because of berry fragile, artifical dental crowns and bridges have been made by using a metallic framework coated with a fused dental porcelain to provide the desired esthetics and strength. PFM estorations are fabricated by applying dental porcelain powder in aquueous slurry to a metal alloy framework.Then firing the porcelain at high temperature to form a tight, impervious porcelain layer having the appearance of natural dentition. Firing temperature of the porcelain must be at least 100 °C below the solidus temperature of the alloy used as the metal framework, to prevent melting or distortion of the metal framework during porcelain firing. It is further important that the coefficent of thermal expantion of the porcelain must be only slightly less than that of the metal so that no cracs are produced in the porcelain layer due to thermal expantion mismatch stress occuring during firing and cooling down. In this study, high strenght and low fusing dental porcelain is produced for use in metal-ceramic systems. For this purpose, dental porcelain powder has been produced by applying determined processes on the raw material of dental porcelain. Melting behaviour of this porcelain has been investigated by heat microscope. Mechanical tests were applied on the dental porcelain. Thermal expantion of this porcelain has been investigated by dilatometer. Phases of the dental porcelain has been investigated by XRD. Then, porcelain teeth with metallic framework is fabricated by applying porcelain powder on a metal framework. Porosite, surface hardness and alcali and acid resistance tests were applied on the porcelain teeth. xui