Metal desteksiz diş porseleni üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of all-ceramic dental porcelain
- Tez No: 232940
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Seramik Mühendisliği, Dentistry, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Diş porselenleri metal destekli ve metal desteksiz (tam seramik) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birinci grup adından da anlaşıldığı gibi bir metal kaide üzerine porselen uygulanması sonucu elde edilen protez çeşididir. Metal kaidenin rengi gri olup porselenden yansıdığı için diş rengi bozulmakta ve özellikle ön dişlerde estetik açıdan istenilen sonuçlar elde edilememektedir. Metal destekli porselen protezlerin böylesi dezavantajlarından dolayı hekimler metal desteksiz porselen tekniğine yönelmişlerdir. Metal desteksiz seramik kron veya köprüler; seramik destek (altlık), opak, dentin ve mine (insizal veya enamel) olmak üzere 4 farklı katmandan meydana gelmektedir. Ayrıca, çoğu uygulamada porselen son ürünün daha parlak ve çekici görünmesi için insizalin üstü ince ve şeffaf bir sır tabakasıyla kaplanmaktadır. Yitriya ile kısmen kararlı hale getirilmiş tetragonal zirkonyanın biyo-uyumluluğu, yüksek mekanik özellikleri ve rengi seramik destek malzemesi şeklinde kron ve köprü uygulamalarında kullanımını son yıllarda çok popüler hale getirmiştir.Bu çalışmada, zirkonya destek, opak, dentin, mine ve sır tabakalarının üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örneklerin tamamı ?ISO 6872, Dental Ceramics? standardına göre hazırlanmış ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental porcelains are divided into two systems: metal-ceramic and all-ceramic. As it implies, metal-ceramic porcelain is a type of prosthesis obtained by applying porcelain onto a metal substrate. Because of metal?s grey colour and its reflection from the porcelain, colour problem of the teeth appears and aesthetically desired results can not be achieved especially for the front teeth. Dentists tend to useall-ceramic porcelain technique due to such a disadvantage of the metal-ceramic porcelain prosthesis. All-ceramic crowns or bridges consist of four different layers; core, opaque, dentine and insical. Moreover, the insical surface is veneered with a glaze coating in most applications to end up with a final product shinier and more attractive. Using ytria-partially stabilized tetragonal zirconia (Y-TZP) as ceramic core material in crowns and bridges applications has become so popular in recent years thanks to its biocompatibility, high mechanical properties and colour.In this study, it was worked on the production and characterization of zirconia framework, opaque, dentine, insical and glaze layers. All samples were prepared and the tests were performed according to ?ISO 6872 Dental Ceramics Standard?.