Edirne Necmi İge Evi restorasyonu
Restoration of Necmi İge House in Edirne
- Tez No: 136451
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Edirne Necmi İge Evi Restorasyonu Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dah Bu tez çalışmasında, Edirne Meydan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 384 ada, 46 pafta, 16 parselde yer alan geleneksel konut incelenmiştir. Tez konusu olarak incelenen Necmi İge Evi, Edirne geleneksel konutunun günümüze gelebilen en eski tarihli örneği olup; geçmiş yapı tarihi, malzeme kullanımı, plan biçimlenişi ve dönemin yaşam biçimini yansıtması açısından önem taşımaktadır. Bu kapsamda tez çalışması dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Edirne Necmi İge Evi'nin inceleme konusu olarak seçilmesindeki nedenler anlatılmış, bu doğrultuda tezin amacı ve bunun için kullanılan yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümde, Necmi İge Evi'nin bulunduğu Edirne İlinin coğrafî konumu ve tarihsel gelişiminden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk evinin kökeni ve biçimsel gelişimi ile konut biçimlenişini etkileyen faktörler irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, Necmi İge Evi'nin bulunduğu alanın analitik incelemesi yapılmıştır. Beşinci bölüm, yapının detaylı olarak analiz edilmesinden oluşmaktadır. Yapının konumu ve tarihsel gelişimi, genel yerleşim ve mekan özelliklerinden sonra, yapıda yer alan her mekanın ayrıntılı bir biçimde tanımı yapılmış, cepheler ve özgün yapı bileşenleri anlatılmış, strüktür, yapım tekniği hakkında bilgiler verilmiştir. Yapıdaki bozulmalar saptanarak nedenlerine değinilmiştir. Tüm bu çalışmalar 1/50, 1/10, 1/2 ve 1/1 ölçekli çizimlerle desteklenmiştir. ıııAltıncı bölüm, Necmi İge Evi'nin yapıldığı dönemi belirleyebilmek amacıyla, Edime ve Edime dışındaki benzer plan şemasına sahip örnekler konum, plan şeması, cephe düzeni ve mimari öğeler başlıkları altında irdelenmiştir. Yedinci bölüm, beşinci bölümü oluşturan tespit ve altıncı bölümü oluşturan karşılaştırmalı çalışma sonuçlan ile tarihi araştırma sonucunda edinilen bilgi ve fotoğraflar değerlendirilerek yapılan restitüsyon çalışmasını içermektedir. Sekizinci bölüm ise restorasyon çalışmasını içermektedir. Yapının mevcut durumunun analizi yapılarak, mimari ve sanat tarihi açısından önemi irdelenmiş, müze- sanat evi işlevi doğrultusunda yapılacak fiziksel müdahaleler anlatılmıştır. Yeni işlev önerisinde, yapının özgün mimari özelliklerine zarar verilmemesi ve yapıdan çok sayıda insanın kültürel anlamda yararlanması amaçlanmıştır. Dokuzuncu bölüm, yapının ve çevresinin birlikte değerlendirilerek, bölgenin eski önemini kazanması için yapılan önerileri içermektedir. Eklerde, röl'öve, restitüsyon ve restorasyona yönelik 1/200,1/100, 1/50, 1/10, 1/5, 1/2 ve 1/1 çizimler yer almaktadır. Anahtar Kelimeler 1. Edime 2. Necmi İge Evi 3. Geleneksel Konut 4. Restorasyon 5. Edirnekari iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Restoration of Necmi Ige House in Edirne Trakya University The Institute of Science and Engineering Architecture The thesis examines the traditional house located at Edirne Meydan Neighborhood, Mimar Sinan Street, island 384, section 46 and building lot 16. Necmi ige House, the subject matter of this thesis is the oldest emblematic of traditional Edirne Houses that survived up to date and it is deemed importance with regards to the building history, materials used, plan formation and reflection of its contemporary lifestyle. In this context, the thesis is divided into nine parts. The first part outlines the reasons for the selection of Edirne Necmi İge House the subject matter of the examination and describes the objective of the thesis and the methods used. The second part describes the geographical location and historical development of the province of Edirne, where Necmi İge House is located. The third part examines the roots of Turkish house and the factors affecting the formational development and formation of the house. The fourth part includes an analytic examination of the area where Necmi İge House is located. The fifth part includes a detailed analysis of the building. Following the location, historical development, general layout and interior characteristics of the building, each room of the building is described in detail, and faces, generic structural components, structure and construction technique are defined. Deformations on the building were determined with briefings about the reasons. All these studies are supported with 1/50, 1/10, 1/2 and 1/1 scaled drawings. The sixth part includes a detailed examination of such other examples with similar plan drawings within and outside of Edirne under the titles of location, plandrawing, face layout and architectural elements in order to ascertain the period when Necmi İge House was constructed. The seventh part includes the restitution study based on the findings from the fifth part and results of comparative study from the sixth part as well as the evaluation of information and pictures obtained as a result of historical researches. The eighth part includes restoration works. The current status of the building is analyzed, its importance is examined in terms of architecture and history of art, and physical interventions to be made with regards to museum-art center function of the building are described. The proposed new function is aimed at avoiding damage to the generic architectural characteristics and allowing a huge number of people benefit from the building in a cultural manner. The ninth part includes an overall evaluation of the building along with the environment and recommendations to bring the region to its former level of importance. Original plans as well as 1/200,1/100, 1/50, 1/10, 1/5, 1/2 and 1/1 scaled restitution and restoration drawings are attached to this study. Keyword 1. Edirne 2. Necmi İge House 3. Tradinational House 4. Restoration 5. Edirnekari VI