Ayçiçeği tortusunda bulunan ağır metallerin tayini, abiyatik asitle reaksiyonu ve kullanım alanlarının incelenmesi
Determination of heavy metals in sunflower sediment, their reaction with abietic acid and the investigation of their usage
- Tez No: 136465
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yağlar insan ve hayvarl diyetlerinin temel beslenme unsurlarındandır. Enerji açısından büyük önem taşıyan yağlar içerisinde ayçiçeği yağı tartışılmaz bir öneme sahiptir. Her geçen gün yapılan yeni çalışmalarla ayçiçeği bitkisinin kalitesi artırılmaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmada Trakya bölgesinden alınan ayçiçeği tortusundaki ağır metallerin miktarı tayin edilmiştir. Bu metallerin nasıl bitki bünyesine ve tortuya geçtiği araştırılmıştır. Tortu içerisindeki metallerin sulu çözeltilerinden organik asitlerle ekstraksiyon edilen bakır abiyatat bileşiği sentez edilerek özellikleri incelenmiştir ve ekstraksiyon mekanizması belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
Oil (fat) is one of the basic elements of nutrition for people andanimal diets. Among others, sunflower oil has a great importance in respect to energy. The quality of sunflower plant has been tried to be increased by the recent research. İn this research, the amount of heavy metals in the sediment of sunflower, which is grown in Trakya region was detected. How these metals were absorbed in the body of sunflower and sediment was (re)searched. The copper abietat was synthesised from the water solution of metals in the sediment was examined deeply and the extraction mechanism was determined. VII