İlaç endüstrisinde bazı kalite kontrol analizleri
Some of quality control analysis in drug industry
- Tez No: 136466
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HİLMİ İBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, İlaç Endüstrisi'nde hammadde ve ürünlerin kalite kontrol analizlerinde kullanılan bazı analiz metodlan incelenmiş ve uygulanan bu metodlara alternatif olarak daha hassas, daha hızlı Analitik Kimya' mn Spektrofotometrik metodlan denenerek incelenmiştir. Titanyum Dioksit hammaddesinde rutinde kullanılan titrimetrik miktar tayini metodu yerine Spektrofotometrik miktar tayini metodu ile çalışılmış ve limitler içerisinde sonuç elde edilmiştir. Uygulanan analiz metodunun İlaç Endüstrisi'nde kullanılan“Metod Doğrulama Yöntemi”ile metod doğrulaması yapılarak, bu metod ile güvenilir, hassas sonuç alınabildiği görülmüştür. Bizmut Oksit içeren tablet numunesinde kullanılan titrimetrik miktar tayini metodu yerine Xylenol Orange ve İyodür Spektrofotometrik miktar tayini metodlan ile çalışılmış ve limitler içerisinde sonuç elde edilmiştir. Uygulanan analiz metodlanmn Üaç Endüstrisi'nde kullanılan“Metod Doğrulama Yöntemi”ile metod doğrulaması yapılarak, bu metodlar ile güvenilir, hassas sonuç alınabildiği görülmüştür. Hammadde ve üründe uygulanan bu yeni Spektrofotometrik metodlann rutinde uygulanan titrimetrik metodlar ile karşılaştırılması yapılarak; reaktif, zaman ve işçilik açısından avantaj ve dezavantajlan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of analytical methods on the raw metarial and final products for quality control analysis in the drug industry were examined and alternative sensitive and fast Sphectrophotometric methods of Analytical Chemistry were tried. Sphectrophotometric assay method in Titanium Dioxide raw metarial was studied instead of titrimetric assay method and the result is suitable with the limit specified. Then, method validation was done by using“Methods Validation Procedure in Drug Industry”and reliable and sensitive results were seen in this method, too. Xylenol Orange and Iodide Sphectrophotometric assay methods in Bismuth Oxide tablets were studied instead of titrimetric assay method and the result are suitable with the limit specified. Then, method validation was done by using“Methods Validation Procedure in Drug Industry”and reliable and sensitive results were seen in this method. Sphectrophotometric methods used in raw metarial and final product were compared with titrimetric assay methods used and reactive, time and workmanship were examined to see it's advantages and disadvantages.