Sıvı alüminyum-oksidin atomlararası potansiyelleri ve yapısı
Interatomic potentials and structure of the liquid aluminum-oxide
- Tez No: 136496
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sıvı alüminyum-oksidin atomlar-arası çiftler etkileşme potansiyelleri hem literatürde verilen teorik modeller ile hem de deneysel yapı datalarından ters problem metotları kullanılarak hesaplanmıştır. Teorik model potansiyelleri olarak Gonzalo, Alvarez, San Miguel-Sanz modelleri ele alınmış Al-Al, Al-O, 0-0 atomları arasındaki çiftler potansiyelleri hesaplanmıştır. Ayrıca alüminyum-oksit karışımının atomlar-arası etkileşme kuvvetlerinden türetilebilen realistik potansiyelleri oluşturmak amacıyla ters problem yöntemi uygulanmış, deneysel yapı dataları extrapolasyon yöntemi ile çoğaltılarak, de Angelis- March'ın ters yaklaşım formülü ve integral denklem yaklaşımlarından Percus-Yevick (PY) ve Hypernetted Chain (HNC) denklemleri kullanılarak atomlar-arası ters etkileşme potansiyelleri elde edilmiştir, ğij(r), deneysel çiftler dağılım fonksiyonları kullanılarak her bir etkileşme türü için birinci ve ikinci koordinasyon sayıları hesaplanmış, iki farklı sıcaklık ve yoğunlukta Ashcroft-Langreth'ın katı küre akışkanları için Percus-Yevick (PY) denklemi çözülerek A^Oa'ün kısmi statik yapı faktörleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the interatomic pair the intercation potentials of liquid aluminum oxide is calculated by both the theoretical models in which given literature and the inverse problem methods from the experimental structure data. Gonzalo, Alvarez, San Miguel-Sanz models is considered as theoritical model potentials and the pair potentials between Al-Al, Al-O, 0-0 atoms is computed. Furthermore, inverse problem method has applied in order to form the realistic potentials can be produced from which the interatomic interaction forces of the aluminum oxide mixture, the experimental structure data are reproduced by extrapolation method, the interatomic interaction potentials is obtained using Percus- Yevick (PY) and Hypernetted Chain (HNC) integral equations approximation and from the inverse approximation formula which is given de Angelis-March and integral equation approximation. First and second coordination number for each sort of interaction are calculated, using experimental pair distribution function, gy(r) and partial static structure factor for AI2O3 is obtained by solving the Percus-Yevick (PY) equation for Ashcroft-Langreth's hard sphere fluids at two different temperatures and density. 11