Surfaktantların C.I. reactive orange 16'nın renk değişimi üzerine etkisi
The Effect of surfactants on colour fastness of C.I. reactive orange 16
- Tez No: 136497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİDE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi Surfaktantların C.I. Reactive Orange 16'nın renk değişimi üzerine etkisi Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilimdalı Bir reaktif boya olan C.I. Reactive Orange 16 ile tek ve ikili surfaktant çözeltilerinin karıştırılması ile oluşturulan sistemlerde, kompleks oluşum etkileşimi UV spektrofotometre ile incelenmiştir. Elde edilen kritik misel konsantrasyonlarını kullanarak hazırlanan gerek tek gerekse karışık surfaktant çözeltilerinde, boyanın absorbans değerlerinde değişim belirli zaman ve sıcaklık aradıklarında gözlenerek, boyanın absorbans değişimi araştırılmıştır. Burada çalışılan sistemler sodyum dodesil sülfat (SDS), dodesil pridinyum klorür'ün ve her ikisinin polioksi alkil eterler ile (CmPOEn ; m= 12, 16, 18 ve n= 4, 10, 23) olan karışımlarıdır. Çalışılan sistemlerde noniyoniklerin alkil veya etilenoksit grubu sayısındaki değişimin boyanın solarlığını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu tez 2003 yılında 69 sayfa olarak sunuldu. ANAHTAR KELİMELER: Anyonik, katyonik, noniyonik surfaktant, karşık misel, boya- surfaktant etkileşimi, renk solarlığı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master thesis The Effect of surfactants on colour fastness of C.I. Reactive Orange 16 Trakya University, Institute of Natural and Applied Sciences, Chemistry Department The complex-forming interaction between a reactive dye C.I. Reactive Orange 16 and pure or binary surfactants solution have been studied by means of UV spectrophotometer. By using the obtained critical micelle concentrations, single and mixed surfactant solutions have been prepared. The changes of absorbans value of dye were investigated by observing in certain time and temparature intervals. The binary systems studied here are sodium dodecyl sulfate (SDS), dodecyl pyridinium chloride (DPC) and their mixture with alcyl polyoxyethylene ethers (CmPOE" ; m= 12, 16, 18 and n= 4, 10, 23). In the systems studied, how the colour fastness of dye is changed, depending on the change of alcyl or polyoxyethylene chain length have been investigated. This thesis was submitted as 69 pages in 2003. KEY WORDS: Anionic, cationic, nonionic surfactants, mixed micelle, dye-surfactant interaction, colour fastness