Edirne çevresinde yetişen bazı Verbascum L. türleri üzerinde morfolojik, anatomik, palinolojik ve karyolojik araştırmalar
Morphological, anatomical, palinological and karyological studies on some Verbascum L. species in the vicinity of Edirne
- Tez No: 136502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUZAN DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışma, Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı' nda“Edime Çevresinde Yetişen Baza Verbascum L. Türleri Üzerinde Morfolojik, Anatomik, Palinolojik ve Karyolojik Araştırmalar”adı altında, yüksek lisans tezi olarak sunuldu. Bu çalışmada, 2001 - 2003 yıllarında Edirne çevresinde yetişen Verbascum cinsinin D Grubu' na ait tür ve alttürleri üzerinde çalışıldı. Herbaryum materyali, floristik - sistematik yayınlara dayanılarak Edirne çevresinde D Grubu'na ait aşağıdaki Verbascum türlerinin bulunduğu saptandı: 1. Verbascum ovalifolium Donnex Sims subsp. ovalifolium subsp. thracicum (Velen.) Murb. 2. Verbascum purpureum (Janka) Hub. -Mor. Çalışmanın morfoloji bölümünde, 2 Verbascum türünün ve alttürlerin tayin anahtarı ile bu türlerin deskripsiyonlan verildi. Tayin anahtarı, deskripsiyonlar, toplanan materyal üzerinde yapılan ölçmelere ve floristik sistematik literatüre dayanılarak hazırlandı. Taksonlarm anatomik özelliklerinin incelenmesinde materyal olarak yaprak, kaliks, korolla kullanıldı. Yaprak anatomisi ile ilgili çalışmalarda enine ve yüzeysel kesitler incelendi. Kaliks ve korolla sadece yüzeysel olarak incelendi. Taksonlarm polen morfolojileri ışık mikroskobu düzeyinde incelendi, ölçümleri yapıldı. Karyolojik araştırmalar tohumların kök uçlarına uygulanan ezme metoduyla yapıldı. Metafaz evresinde türlerin kromozom sayılan saptandı. Verbascum 'un kromozomları çok küçük olduğundan karyogramlan yapılamadı. İncelenen Verbascum türlerinde diploid kromozom sayılan aşağıda verilmiştir:“Verbascum ovalifolium subsp. ovalifolium2n = 30, Verbascum ovalifolium subsp. thracicum2n = 30, Verbascum purpureum2n = 30”Tezde sunulan çalışma literatürde ilk defa bu tez kapsamında verilmektedir. Bu tez 2003 yılında 131 sayfa olarak sunuldu. Anahtar Kelimeler : Edirne, Verbascum. Morfoloji, Anatomi, Palinoloji, Karyoloji.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out as the MSc thesis at Biology Depatment of the Graduate School of Natural and Applied Sciences belonging to Trakya University. The study was titled as“Morphological, Anatomical, Palinological and Karyological Studies on Some Verbascum L. Species in the vicinity of Edirne”. The study was performed on the species and subspecies of the genera Verbascum D Group which are collected from Edirne between 2001 and 2003. According to herbarium material and the floristic- systematic literature the following species were determined: 1. Verbascum avalifolium Donnex Sims subsp. ovalifolium subsp. thracicum (Velen.) Murb. 2. Verbascum purpureum (Janka) Hub. - Mor. Under the morphology title the key for identification and the description of two Verbascum species and subspecies which were found growing around Edirne were given. Both the key and the descriptions were based upon measuments of the collected material and upon floristic - systematic literature. The anatomical observations were concentrated only on the leaf, the calyx and on the corolla. The work concerning leaf anatomy was restricted to studies of cross and surface sections taken from the mid portions of the leaves. The anatomical structure of calyx and corolla was studied on surface images. For the palinological studies, the preparations of pollens were made and measurements of pollens were examined by light microscope. For the karyological study the root tips of the seeds which were germinated were used and smear method was applied. Chromosome numbers of the taxa were determined. As the Verbascum chromosomes are extremely small karyograms could not made. The number of diploid chromosomes in the Verbascum species studied was found to be :“Verbascum ovalifolium subsp. ovalifolium2n = 30, Verbascum ovalifolium subsp. thracicum2n = 30, Verbascum purpureum2n = 30”The work performed during this MSc study is given for the first time in the literature. This thesis was submitted as 131 pages in 2003. Key Words : Edirne, Verbascum, Morphology, Anatomy, Palinology, Karyology. u